W poniedziałek rano kurs dolara lekko zwyżkował osiągając poziom 4,01 zł. zł. Nieco więcej trzeba było płacić także za euro, które kosztowało prawie  4,33 zł, oraz franka szwajcarskiego, wycenianego na nieco ponad 4,59 zł.

Co sprzyja sile złotego

Nastroje globalne w dalszym ciągu zdają się sprzyjać walutom z naszego regionu, dlatego wśród inwestorów nie widać większej ochoty do realizacji zysków po ich zeszłotygodniowym umocnieniu.

W średnim terminie za kontynuacją umocnienia złotego zdają się przemawiać zarówno czynniki globalne, jak i krajowe. Nastawienie Rady Polityki Pieniężnej nie zwiastuje rychłych obniżek stóp procentowych. Z kolei na rykach akcji jest kontynuowana hossa, co zaowocowało kolejnymi rekordami wszech czasów
indeksów na Wall Street.

Waluty: scenariusz na ten tydzień

Jakie istotne wydarzenia czekają inwestorów w tym tygodniu? Na poniedziałek nie przewidziano żadnych ważnych publikacji z krajowej gospodarki, ale znacznie ciekawiej zapowiadają się kolejne dni. W centrum uwagi będą grudniowy bilans płatniczy, wstępny szacunek wzrostu PKB za IV kwartał 2023 r. oraz dane o styczniowej inflacji.