Za nami listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nieco wbrew oczekiwaniom rynkowym, stopy procentowe w Polsce zostały utrzymane na dotychczasowych poziomach. Po ogłoszeniu tej decyzji w środę krajowa waluta wyraźnie zyskała na wartości - analitycy najczęściej spodziewali się obniżki o 25 pkt baz.

- Rada znowu zaskoczyła, tym razem w drugą stroną i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Obecnie stopa referencyjna pozostała na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa 6,25% a stopa depozytowa 5,25 proc. - wskazuje Bartłomiej Mętrak z XTB. Jak czytamy w oświadczeniu, decyzja ta została podjęta w otoczeniu słabszej koniunktury gospodarczej na świecie, ale także spadającej inflacji w wielu krajach, choć presja cen pozostaje wysoka. Dziś inwestorzy wyczekują wystąpienia prezesa NBP, Adama Glapińskiego.

Złoty trzyma poziom

Złoty w czwartek z rana utrzymuje poziomy ze środowego zamknięcia. Za dolara inwestorzy płacą niecałe 4,15 zł. Obecnie kurs USD/PLN jest w okolicach najniższych poziomów od początku września. euro z kolei z rana kosztuje 4,44 zł, czyli odrobinę niej niż w środę na koniec dnia. Kurs CHF/PLN sięga 4,61 zł, zaś GBP/PLN 5,09 zł. 

Notowania eurodolara, tj. głównej pary walutowej, w listopadzie wzbiły się powyżej 1,07, czyli najwyżej od połowy września i jak dotąd utrzymują się powyżej tego pułapu.