Mimo iż wśród głównych bohaterów było wiele kobiet odgrywających kluczowe role (Cersei Lannister, Daenerys Targaryen, ale też Sansa i Arya Stark), analiza wykazała, że większość kwestii w serialu wygłaszali mężczyźni.

Analizę przeprowadziła szwedzka firma Ceretai, która użyła odpowiednich algorytmów i schematów uczenia maszynowego, aby precyzyjnie zarejestrować kiedy kwestie w serialu wygłaszał mężczyzna, a kiedy kobieta.

Lisa Hamberg, współzałożycielka Ceretai, powiedziała BBC, że badania nad tym aspektem rzucają światło na to, jak kobiety są przedstawiane w kulturze popularnej.

- Nie chcemy, aby ludzie przestali oglądać (filmy i seriale - red.), ale żeby uświadomić im, że niesprawiedliwie przedstawiają one świat - podkreśliła Hamberg.

Z analizy ponad tysiąca scenariuszy przeprowadzonej przez akademików z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wynika, że w filmach średnio 71 proc. kwestii wypowiadają kobiety, a 29 proc. mężczyźni. Dane te pokrywają się z analizą przeprowadzoną przez Ceretai.

Hamberg podkreśla, że algorytm wykorzystany do analizy "Gry o tron" jest precyzyjny w ok. 85 proc. Bardziej dokładna analiza mogłaby przynieść więc nieco inne dane.

Z analizy Ceretai wynika, że kobiety najmniej kwestii (24 proc.) wypowiadały w pierwszym sezonie "Gry o tron", a najwięcej (31 proc.) w siódmym sezonie.

W sezonie ósmym, który był w dużej mierze opisem starcia dwóch silnych kobiecych charakterów - Cersei Lannister i Daenerys, kobiety wypowiedziały jedynie 22 proc. wszystkich kwestii.

W finałowym odcinku "Gry o tron" mężczyźni wypowiadali 80 proc. wszystkich kwestii.