Przedstawienie powstało na podstawie jednego z wątków powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast”. Wyreżyserowany przez Jacka Głomba (scenariusz – Robert Urbański) spektakl miał premierę 3 listopada 2013 roku w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Akcja toczy się w 1963 roku w małym polskim miasteczku wśród niewielkiej ewangelickiej wspólnoty, w której żyją: naczelnik poczty, zawiadowczyni stacji, przedsiębiorca, pastor, dorastający chłopiec oraz Józef Trąba (Zbigniew Waleryś). Ten ostatni, lubiący alkohol i snujący niezwykłe wizje, wpada na pomysł dokonania zamachu na tytułowego pierwszego sekretarza KC PZPR. Ma się on dokonać w baśniowy niemal sposób - za pomocą strzały wypuszczonej z chińskiej kuszy…

„Głomb jest mitotwórcą pospolitości, celebruje zwyczajność, dosmacza banał, ubarwia peryferie, sentymentalizuje przeszłość. Świat „Zabijania Gomułki”, zakrzepły w mięsistym języku prozy Pilcha, nie istnieje i nie wiadomo, czy kiedykolwiek istniał. Chciałoby się, by ten błogostan trwał jak najdłużej, ale przecież wiadomo, że prędzej czy później zdarzy się coś, co ów letarg zakończy i trzeba będzie w końcu wytrzeźwieć” - pisała o spektaklu Jolanta Kowalska na łamach „Teatru”.

Autorką scenografii jest Małgorzata Bulanda, a muzykę skomponował Bartosz Straburzyński.

Spektakl uhonorowano dotąd Nagrodami Publiczności – Złotymi Miedziakami – dla Zbigniewa Walerysia i dla Małgorzaty Bulandy na  XVII Festiwalu „Oblicza Teatru” w Polkowicach w 2015 roku. Przedstawienie jest częścią Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski.

Transmisję relacjonowanego przez dziewięć kamer przedstawienia z Legnicy poprzedzi rozmowa Jakuba Moroza z dyrektorem teatru i zarazem reżyserem spektaklu Jackiem Głombem, a tuż po nim widzowie obejrzą spotkanie z aktorami.