Tag:

Urlopy

Powiązane

Kadry

Zwolnienie za mniejszą dyspozycyjność – czy szef dopuszcza się dyskryminacji?

Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia.

Rezerwy na zaległe urlopy

Jednym z aspektów rzetelnie sporządzonego sprawozdania jest wycena oraz ujęcie rezerw w tym również rezerwy urlopowej. Nie dotyczy ono spółek korzystających z uproszczeń przewidzianych w ustawie o rachunkowości.

Problem z urlopem rodzicielskim. Ojcowie nie chcą się angażować w opiekę nad dziećmi

Tylko 4 proc. uprawnionych mężczyzn korzysta z urlopu rodzicielskiego. A to i tak skokowy wzrost. Tak wynika z danych ZUS, które poznała „Rzeczpospolita”.

Z jakim wyprzedzeniem można wziąć wolne z powodu działania siły wyższej?

Urlop z powodu działania siły wyższej uzasadniają tylko okoliczności nagłe i nieprzewidziane, które wymagają natychmiastowej obecności pracownika. Planowana nieobecność to nie siła wyższa.

Majówka nieco tańsza niż rok temu. Gdzie pojadą Polacy?

Wystarczy wziąć dzień urlopu i mamy pięć dni wolnego. Po wydłużeniu urlopu do trzech dni, wypoczynek potrwa dni dziewięć. Kalendarz sprzyja wyjazdom.

W czasie wojny Polakom łatwiej podjąć pracę w Ukrainie

Aby zatrudnić się na terenie Ukrainy obywatele polscy nie muszą obecnie starać się o zezwolenie na pracę. A podejmując działalność gospodarczą, mogą ją prowadzić na warunkach obowiązujących Ukraińców.

Różne wezwania do wojska to różne obowiązki i uprawnienia

Prawa i obowiązki pracownika i jego pracodawcy zależą od rodzaju pełnionej służby wojskowej. Inne są dla żołnierzy Obrony Terytorialnej, a inne dla osób pozostających w rezerwie.

Nie każdy pracodawca musi ustalić plan urlopów

Pracodawca powinien każdorazowo wyrazić zgodę na rozpoczęcie urlopu przez osobę zatrudnioną, nawet jeśli przerwa w pracy wynika z ustalonego w danej firmie planu urlopów.

Etat terytorialsa pod ochroną. Prawa i obowiązki firmy oraz pracownika

Terytorialna służba wojskowa trwa od roku do sześciu lat, z możliwością przedłużenia. W tym czasie pracodawca nie może, co do zasady, rozwiązać umowy o pracę z żołnierzem.

Nie tak łatwo pozbawić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Jeżeli pracodawca nie dokłada starań, by pracownicy korzystali z urlopu wypoczynkowego w naturze, to w razie rozwiązania umowy ma obowiązek wypłacić za niewykorzystane dni ekwiwalent pieniężny.