Lider donieckich separatystów chce z Mariupola zrobić kurort

Szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denis Puszylin zapowiedział, że planuje przekształcić Mariupol w kurort.

Publikacja: 09.05.2022 15:19

Mariupol

Mariupol

Foto: PAP/Abaca

- Mamy siłę, mamy możliwości, mamy wsparcie największego pięknego kraju - Rosji - powiedział Puszylin, cytowany przez państwową agencję prasową TASS. - Naszym zadaniem jest uczynienie z Mariupola miejscowości wypoczynkowej, co wcześniej nie było możliwe.

Stwierdził też, że zakłady metalurgiczne Azowstal gdzie do tej pory bronią się ukraińscy żołnierze, "negatywnie wpłynęły na ekologię miasta".

Czytaj więcej

Ile osób zginęło w Mariupolu? Premier Ukrainy: Dziesiątki tysięcy

Puszylin oświadczył, że samozwańcza Doniecka Republika Ludowa „stoi przed zadaniem odzyskania kontroli nad swoimi terytoriami, a wtedy zdecyduje o swojej przyszłości”.

- Gdy tylko dotrzemy do konstytucyjnych granic Donieckiej Republiki Ludowej, to są granice dawnego obwodu donieckiego, podejmiemy decyzję - powiedział Puszylin.  - Teraz głównym zadaniem jest wyzwolenie wszystkich naszych ziem, rozpoczęcie odbudowy miast.

Lider DRL zapowiedział, że wówczas zapadnie także decyzja co do przyszłości Azowstalu. Jeśli zakłady nie zostaną ponownie uruchomione, Mariupol zostanie przekształcony w kurort.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 469
Świat
Zniszczenie tamy na Dnieprze. "Rosja popełniła wojenne przestępstwo"
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467
Świat
Agent FBI, który szpiegował dla Rosji, znaleziony martwy w celi
Świat
Myśliwce ścigały odrzutowiec nad Waszyngtonem. Nowe informacje ws. katastrofy