Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 12 441 osób. Od czwartku liczba pacjentów wzrosła o 253. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano wzrost liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 226. To pierwszy taki przypadek od 42 dni.

O 85 wzrosła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 13 980 wolnych łóżek (52,91 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także:
Horban: Będzie nowe rozporządzenie ministra zdrowia ws. zasłaniania ust i nosa
Niedzielski: W piątek nie będzie rozporządzenia ws. maseczek

Obecnie 1 306 osób - o 11 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu tygodnia liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 2,27 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 1 331 wolnych respiratorów - 50,47 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Realizacja szczepień przeciw COVID-19 zagrożona? Niedzielski: Realne ryzyko

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w piątek, obecnie zasoby te wynoszą 26 421 łóżek i 2 637 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie ubyło 168 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów spadła o jeden.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 10 tys. i wynosi 163 974. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 14,3 tys. Ostatni raz liczba objętych kwarantanną była wyższa 30 stycznia.

Od czwartku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 6,5 tys., w ciągu tygodnia - o 35 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 365 216 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Nieoficjalnie: Znane terminy szczepień przeciw COVID-19

Według danych z 18 lutego, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 9,39 mln próbek pobranych od ponad 9,09 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 44,4 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 207 648.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.