Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce są 16 423 osoby - najwięcej od 13 stycznia. Od czwartku liczba pacjentów wzrosła o 431. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano wzrost liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 2 365.

O 61 wzrosła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 10 025 wolnych łóżek (37,9 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Sośnierz: Nie zalecałbym kolejnych lockdownów, nie za dużo dają

Obecnie 1 675 osób - o 25 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu tygodnia liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 14,18 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 941 wolnych respiratorów - 36 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Odwołana dostawa AstraZeneki. Kuczmierowski o skandalu

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w piątek, obecnie zasoby te wynoszą 26 448 łóżek i 2 616 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie ubyło 370 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów spadła o 16.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 18,5  tys. i wynosi 234 601. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 46,1 tys. Ostatni raz liczba objętych kwarantanną była wyższa 11 grudnia, czyli przed 84 dniami.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Od czwartku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 10,9 tys., w ciągu tygodnia - o 54 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 459 564 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Ograniczenie teleporad. Niedzielski: Czas przywracać normalne leczenie

Według danych z 4 marca, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 10,07 mln próbek pobranych od ponad 9,77 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 50,9 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 246 446.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.