"Głównym tematem spotkania będą wysiłki mające na celu ograniczenie pandemii" - napisał w oświadczeniu szef kancelarii premiera Viktora Orbana.

Netanjahu, według szacunków którego blisko 90 proc. zagrożonych ostrym przebiegiem COVID-19 mieszkańców Izraela otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 lub przeszło zakażenie koronawirusem.

Izrael czekają wkrótce wybory do Knesetu. Netanjahu liczy, że sukces programu szczepień przeciwko COVID-19 ma przyczynić się do zwycięstwa jego Likudu.

W ubiegłym tygodniu Izrael, Austria i Dania ogłosiły utworzenie wspólnego funduszu badań i rozwoju oraz potencjalnego stworzenia infrastruktury do produkcji szczepionek na COVID-19, by zapewnić w długiej perspektywie dostawy szczepionek na COVID-19 wobec pojawiania się kolejnych wariantów koronawirusa.

Na Węgrzech zamknięte są obecnie szkoły i większość sklepów w związku ze wzrostem liczby zakażeń.

Czechy zwróciły się z kolei do Niemiec, Polski i Szwajcarii z prośbą o przyjęcie części pacjentów zakażonych koronawirusem. W Czechach obowiązuje m.in. ograniczenie swobody przemieszczania się między powiatami.