Oba organy regulacyjne przedstawiły swoje stanowisko po tym jak Europejska Agencja Leków przyznała, że może istnieć związek między podaniem szczepionki a pojawieniem się rzadkich rodzajów zakrzepów, a brytyjski komitet doradczy ds. szczepień zarekomendował, by AstraZeneką nie szczepić osób poniżej 30. roku życia.

Cofepris w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że analizuje informacje przedstawione przez Brytyjską Komisję Wspólną ds. Szczepionek i Szczepień (JCVI) oraz czeka na dane z Meksyku.

"W obecnym momencie Cofepris nie zamierza ograniczać użycia szczepionki w żadnej grupie wiekowej ani żadnej innej grupie" - głosi oświadczenie.

Z kolei Anvisa zaleca stosowanie szczepionki ponieważ - jak podkreśla - zyski z jej podania przewyższają ryzyko z tym związane.

W Brazylii na ponad 4 mln szczepień z użyciem szczepionki AstraZeneca wykryto 47 incydentów zakrzepowo-zatorowych. Anvisa podkreśla, że nie jest w stanie stwierdzić czy pojawienie się zakrzepów ma związek ze szczepieniem.

Również premier Australii, Scott Morrison oświadczył, że jego kraj nie zamierza zmieniać harmonogramu szczepień z użyciem szczepionki AstraZeneca mimo ustaleń EMA.

- W obecnym momencie nie ma wskazań, by sugerować że mielibyśmy zmieniać harmonogram szczepień szczepionką AstraZeneca - mówił Morrison.

Główny lekarz Australii, Paul Kelly podkreślił, że występowanie rzadkich rodzajów zakrzepów u zaszczepionych jest "ekstremalnie rzadkie" a szczepionki AstraZeneca są bezpieczne dla większości osób.