"New York Times" twierdzi również, że Trump mijał się z prawdą utrzymując, że sam zgromadził swoją fortunę nie otrzymując niemal żadnej pomocy finansowej od swojego ojca, Freda C. Trumpa.

 

Dziennikarskie śledztwo "New York Times" wykazało, że Trump otrzymał od firmy swojego ojca równowartość dzisiejszych 413 mln dolarów - podaje gazeta powołując się na dużą liczbę poufnych zeznań podatkowych i uzyskaną dokumentację finansową.

Większość z tych pieniędzy miało trafić do Trumpa ponieważ pomagał on swoim rodzicom unikać podatków. On i jego rodzeństwo mieli stworzyć fikcyjną spółkę, aby ukryć miliony dolarów otrzymane od rodziców. W efekcie Trump miał pomóc ojcu uzyskać nienależne ulgi finansowe. Trump miał również pomóc stworzyć strategię pozwalającą na niedoszacowanie wartości nieruchomości należących do jego ojca o setki miliony dolarów, obniżając wartość podatków należnych z tytułu przekazywania nieruchomości jemu i jego rodzeństwu.

W efekcie Fred i Mary Trump mieli przenieść majątek o wartości blisko miliarda dolarów na swoje dzieci, co powinno pociągnąć za sobą konieczność zapłaty podatku w wysokości 550 mln dolarów (podatek od spadków i darowizn wynosił bowiem w tym przypadku 55 proc.). Tymczasem Trumpowie zapłacili jedynie 52,2 mln dolarów podatku - wskazują zeznania podatkowe, do których dotarł "New York Times".

Czytaj także: "Podatki Trumpa". Sztab łagodzi skutki tekstu

Adwokat Trumpa Charles Harder w rozmowie z "NYT" stwierdził, że wyliczenia gazety są niedokładne.