Premier przypomniał, że Polska dołączyła do UE "ponad politycznymi podziałami, w interesie nas wszystkich".

Wejście Polski do UE Morawiecki nazwał "przełomowym krokiem w naszej historii". - 1 maja 2004 roku Polska na dobre włączyła się w projekt zjednoczonej Europy wolnych narodów - stwierdził. 

Morawiecki podkreślił, że Polska "jest narodem europejskim od ponad tysiąca lat", a "dzieje Europy i Polski pisane są na tych samych kartach".

- Należy się wdzięczność wszystkim tym, którzy wykonali wiele, żeby Polska mogła wejść do Unii Europejskiej. Kolejnym prezydentom i rządom, prowadzącym zarówno negocjacje akcesyjne, jak i przygotowującym nasz kraj do integracji - mówił Morawiecki.

Premier przekonywał, że po 15 latach w UE Polacy "mają powody do dumy" z powodu stawania się "europejskim czempionem wzrostu gospodarczego". - Nasza gospodarka już dogania kraje, które były w Unii na wiele lat przed nami, i które nie doświadczyły komunizmu. Nasi przedsiębiorcy bez kompleksów konkurują z europejskimi firmami - wyliczał.

Mówiąc o celach na przyszłość Morawiecki wskazał na "osiągnięcie przez wszystkich Polaków europejskiego poziomu życia". - To powinien być wspólny cel wszystkich sił politycznych obecnych w polskim, ale także europejskim parlamencie - dodał.

Morawiecki przekonywał, że Polska obecnie "skutecznie tworzy nowe sojusze w Europie" - wskazał w tym kontekście Grupę Wyszehradzką i Trójmorze. - Znajdujemy poparcie dla strategicznych projektów, jak rozbudowa gazoportu w Świnoujściu czy gazociąg bałtycki. Poprzez inwestycje takie jak Via Carpatia i Via Baltica realnie tworzymy podstawy rozwoju i bezpieczeństwa naszej części kontynentu na długie lata - mówił.

- Teraz razem walczmy o naszą przyszłość - apelował premier. Morawiecki prosił też, aby "nie podważać naszej pozycji w Europie, nie podważać polskiej racji stanu, naszego prawa do wolności i solidarności".

- Nie byłoby historii Europy bez polskich sukcesów i poświęceń. Ale przede wszystkim pracujmy nad tym, aby wspaniała idea, której celem był pokój i dobrobyt, była wspólną przyszłością Polski i całej Europy - podsumował premier.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej