Wietnam zmaga się z nowymi ogniskami choroby na ponad połowie swego terytorium, w tym w strefach przemysłowych i dużych miastach, takich jak Hanoi i Ho Chi Minh.

W kraju odnotowano ponad 6700 przypadków zachorowań, w tym 47 zgonów - duża część z nich miała miejsce od kwietnia.

- Odkryliśmy nowy hybrydowy wariant szczepu indyjskiego i brytyjskiego - powiedział minister zdrowia Nguyen Thanh Long podczas sobotniego spotkania poświęconego pandemii.

- Charakterystyczne dla tego szczepu jest to, że szybko rozprzestrzenia się w powietrzu. Stężenie wirusa w płynie z gardła gwałtownie wzrasta i bardzo silnie rozprzestrzenia się na otoczenie - dodał.

Minister nie określił liczby przypadków odnotowanych z tym nowym wariantem, ale powiedział, że Wietnam wkrótce ogłosi odkrycie na światowej mapie szczepów genetycznych. Do tej pory znanych jest siedem takich wariantów.

Wietnam chwalony był za agresywną reakcję na pandemię, z masowymi kwarantannami i ścisłym śledzeniem kontaktów, które pomogły utrzymać wskaźniki infekcji na stosunkowo niskim poziomie.

Nowa seria zakażeń wywołała strach wśród społeczeństwa i rządu, a władze szybko wprowadziły ścisłe ograniczenia w przemieszczaniu się i działalności gospodarczej.

W różnych częściach kraju nakazano zamknięcie kawiarni, restauracji, salonów fryzjerskich i salonów masażu, a także punktów turystycznych i religijnych. Do tej pory w całym kraju zaszczepiono milion obywateli, czyli nieco ponad 1 proc. populacji. Ministerstwo zdrowia ma nadzieję, że do końca roku uda się osiągnąć odporność stadną.

Władze wezwały ludzi i firmy do przekazywania pieniędzy na zakup szczepionek. O pomoc poproszono ambasady i organizacje międzynarodowe.

Obecnie w kraju pozostało blisko dwa miliony dawek szczepionki firmy AstraZeneca, ale władze zapowiedziały zakup ponad 30 milionów dawek szczepionki firmy Pfizer. Jak podają media państwowe, kraj prowadzi również rozmowy z Rosją w sprawie produkcji Sputnika V i pracuje nad szczepionką własnej produkcji.