Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 175

Na pytanie o to, jak respondenci identyfikują się, jeśli chodzi o terytorialne konteksty polityczne, niemal 85 proc. ankietowanych stwierdziła, że czuje się przede wszystkim „obywatelami Ukrainy” - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KIIS). Dane były niemal takie same bez względu na wiek, grupę etniczną, wyznanie czy płeć badanych. 

Wśród mieszkańców wschodu 81 proc. ankietowanych uważa się przede wszystkim za obywateli Ukrainy. Tak samo było także wśród Ukraińców rosyjskojęzycznych. Z sondaży wynika także, że nieco ponad 6 proc. identyfikuje się jako mieszkańcy swojej miejscowości lub regionu, prawie 4 proc. określa się jako obywatele świata lub Europy, a kolejne 3 proc. ankietowanych czuje się przede wszystkim przedstawicielami swojej grupy etnicznej. 

Według danych KIIS od czasu odzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. tożsamość obywatelska Ukraińców wzrosła niemal dwukrotnie — z 45,6 proc. do 84,6 proc.

Czytaj więcej

Chersoń: Rosyjscy dowódcy porzucili swoje oddziały

Socjolodzy podkreślają, że rosyjskie inwazja doprowadziła do kolejnej rewolucyjnej zmiany w podejściu do tożsamości obywatelskiej w Ukrainie. - Oczekuję, że od teraz, przy stabilnym demokratycznym rozwoju Ukrainy, tożsamość obywatelska nie spadnie poniżej 75 proc.  - powiedział w rozmowie z Ukrinform doktor nauk socjologicznych Sergej Dębicki. 

Badanie zostało przeprowadzone telefoniczne w dniach 6-20 lipca wśród 2 tys. respondentów mieszkających na terenie Ukrainy.