Do SN wpłynęło postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie - poinformował  rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

Dodał, że trwa spotkanie sędziego Czajkowskiego z sędzią Dariuszem Zawistowskim, który od  12 września 2018 został pełniącym obowiązki I prezesa SN.

Informację o powołaniu potwierdził rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Do nominacji doszło wczoraj. 

Dariusz Czajkowski ma 55 lat, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Był prokuratorem, a potem sędzią w Ostrołęce i w Białymstoku. W latach 2012-2015 orzekał w Sądzie Najwyższym jako sędzia delegowany w izbie karnej. Jest wykładowcą w w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. 10 października 2018 został  powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Przypomnijmy, że 19 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie zabezpieczające, w którym nakazał Polsce natychmiastowe zamrożenie zmian w Sądzie Najwyższym. Prezes Trybunału Sprawiedliwości UE Koen Lenaerts powiedział dzisiaj w Luksemburgu, że niepodporządkowywanie się orzeczeniom TSUE przez państwo UE to krok w stronę wyjścia tego państwa z Unii.

Czytaj też:

Warchoł: powrót sędziów do SN wymaga uchwalenia nowej ustawy

TSUE broni Sądu Najwyższego. Czy władze Polski posłuchają?

Prezydent o decyzji TSUE: Tuż przed wyborami. Znamienne

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ