"Zostały dwa listy wystosowane do pani prezes TK Julii Przyłębskiej, ze strony sędziów, którzy chcą, aby takie Zgromadzenie zostało zwołane, oraz część sędziów uważa, że nie ma takiej potrzeby" - podkreślił dyrektor Magierowski.

"Pani prezes Julia Przyłębska wczoraj stwierdziła, że zastanawia się nad stosownym rozwiązaniem i ewentualnym zwołaniem Zgromadzenia Ogólnego. Jeżeli pan prezydent otrzyma zaproszenie na takie Zgromadzenie, to oczywiście to rozważy" - podkreślił Magierowski.

W piątek Trybunał Konstytucyjny poinformował PAP, że prezes TK Julia Przyłębska analizuje możliwości zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, czego domaga się grupa sędziów. Jak podano, do prezes wpłynęły dwa pisma - jedno od grupy sędziów, który domagają się zwołania Zgromadzenia Ogólnego i drugie od sędziów - sprzeciwiających się temu.

"Pani prezes TK Julia Przyłębska otrzymała pismo grupy sędziów w sprawie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz drugiej grupy sędziów sprzeciwiającej się zwołaniu ZO STK. Oba wpłynęły w dniu 6 kwietnia 2017. W tej sytuacji pani prezes analizuje stan prawny dotyczący możliwości zwołania Zgromadzenia odnośnie proponowanego zakresu przedmiotowego i zastanawia się nad rozwiązaniem problemu sprzecznych stanowisk dwóch grup sędziów odnośnie możliwości i potrzeby zwołania Zgromadzenia" - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.