Dzieło autorstwa włoskiego artysty Maurizio Cattelana było prezentowane w międzynarodowej galerii Perrotin w Art Basel w Miami. Instalacja złożona z przejrzałego banana przyklejonego srebrną taśmą do ściany była wystawiona na sprzedaż za 120 tys. dolarów. Dwie części tej samej instalacji znalazły nabywców w ubiegłym tygodniu.

Dzieło jednak zostało zniszczone. Inny artysta-performer David Datuna zdjął w sobotę banana ze ściany, obrał i zjadł na oczach widzów, w ramach performansu „Głodny artysta”.

"To mój performans – napisał na Instagramie Datuna - Uwielbiam dzieła Maurizio Cattelana i naprawdę uwielbiam tę instalację. Jest bardzo pyszna”. 

Mimo początkowego szoku personelu galerii, szybko została podjęta decyzja o zastąpieniu banana innym, a David Datuna został wyprowadzony z galerii przez policję.

Galeria wyjaśniła, że dzieło ma certyfikat autentyczności, co oznacza, że właściciele mogą zastąpić banana innym egzemplarzem.

"Datuna nie zniszczył dzieła sztuki. Banan pozostaje ideą” - powiedział Lucien Terras, dyrektor galerii w rozmowie z „Miami Herald".

Zastępczego banana pilnuje jednak teraz policjant, wezwany przez Art Basel.