Zdjęcia w albumie wyróżnia jakość; ich technika i doskonały papier umożliwiły oddanie autentycznych kolorów fresków w 99,9 proc. A format (43,5x61 cm) pozwolił na odwzorowanie wielu detali nawet w skali 1:1. Dwa tomy poświęcone są arcydziełom Michała Anioła – jeden freskom na sklepieniu, drugi Sądowi Ostatecznemu na głównej ścianie kaplicy. A trzeci malowidłom innych artystów na pozostałych ścianach.

 

Angielsko-włoska publikacja „La Capella Sistina” („Kaplica Sykstyńska”) jest dziełem wydawnictwa Scripta Maneant, honorowego gościa tegorocznych Targów Wydawców Katolickich w Warszawie.

 

Album ma limitowana liczbę egzemplarzy – 1999 na cały świat; każdy z nich jest numerowany i potwierdzony Oficjalną Pieczęcią Watykańską. Nakład dystrybuowany w Polsce przez Dom Emisyjny Manuscriptum, specjalizujący się w bibliofilskich wydawnictwach wynosi tylko 50 egzemplarzy. Edycja adresowana jest do koneserów, kolekcjonerów i inwestorów w sztukę. Wysoką cenę edytorzy tłumaczą także faktem, że projekt zrealizowano bez angażowania sponsorów. W pierwszym dniu targów w Arkadach Kubickiego było już 12 rezerwacji.

 

To wielkie przedsięwzięcie edytorskie, podjęte także z myślą o stworzeniu dokumentacji dla przyszłych konserwatorów fresków Kaplicy Watykańskiej. Przygotowania do niego trwały 2,5 roku. A sama kampania fotograficzna zajęła 65 nocy (w dzień przez kaplicę przetaczają się tłumy zwiedzających, nawet 20 tysięcy osób, więc nie byłoby to wówczas możliwe). Fotografowie pracowali na 11-metrowych rusztowaniach, używając 7-metrowych statywów. Autorami zdjęć są wybitni włoscy fotografowie Carlo Vannini i Ghigo Roli, wspierani przez zespół specjalistów. W sumie wykonali ponad 270 tysięcy zdjęć, z których blisko 800 znalazło się w albumie. Całość publikacji waży 27 kg.

 

Kuratorem projektu i narratorem albumu jest historyk sztuki Antonio Paolucci, były dyrektor Muzeów Watykańskich. 

Autopromocja
Instytut monitorowania mediów, Raport NOM

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium prasowym 2021 roku

CZYTAJ WIĘCEJ

 

Kaplica Sykstyńska znajduje się dziś w sercu Muzeów Watykańskich; to zarazem tradycyjnie miejsce konklawe. Jej budowę zlecił w XV wieku papież Sykstus IV, stąd jej nazwa. Kaplica ma wymiary takie, jak Świątynia Salomona (41 metrów długości, 13,5 szerokości, 21  wysokości).

 

Michał Anioł namalował w niej freski na polecenie papieża Juliusza III. Nad sklepieniem, przedstawiającym Stworzenie Świata  artysty pracował w latach 1508-1512, a nad Sądem Ostatecznym w latach 1536-1541. Była to tytaniczna praca, wymagająca nadzwyczajnego wysiłku. Może  dlatego Michał Anioł wkomponował swój autoportret  w przedstawienie świętego Bartłomieja męczennika, trzymającego w ręku własną ściągniętą skórę z twarzą o rysach artysty.