- Będziemy się koncentrować przede wszyskim na przebudowie stałych ekspozcji. Mamy wybitną kolekcję, którą chcemy pokazać, bo wystawy stałe są filarem, na którym opiera się działalność muzeum. W tym roku dokonamy reorganizacji pięciu wystaw stałych  - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK na dzisiejszej wirtualnej konferencji prasowej.  - A drugi obszar to wystawy czasowe, które będą wiązać się głównie z tematyką nowoczesności w sztuce polskiej XX i XXI wieku.

W Gmachu Głównym uruchomiona zostanie długo oczekiwana Galeria Sztuki XX i XXI wieku w nowej odsłonie, która zajmie całe drugie piętro. Znajdzie się tu kolekcja już częściowo wcześniej eksponowana oraz nowe nabytki muzeum.

W Arsenale Muzeum Czartorskich otwarta zostanie w kwietniu Galeria Sztuki Starożytnej na  pierwszym piętrze. Będzie prezentowała zabytki z kolekcji Czartoryskich i Potockich. Wspaniała ekspozycja zyska nową aranżację plastyczną. Warto przy okazji przypomnieć, że muzeum udało się ostatnio pozyskać po latach starań na własność kolekcję Potockich.

W Kamienicy Szołayskich powstaną dwie zupełnie nowe galerie - polskiego designu i architektury XX i XXI wieku. Pierwszą opracuje zespół MNK, a druga zostanie  przygotowana we wspóracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki w Warszawie. Kamienica Szołayskich w ten sposób zamieni się w nowe miejsce prezentacji  obu tych dziedzin, którym MNK zamierza poświęcić szczególną uwagę w najbliższych latach.

Wyspiański na stałe

Natomiast w budynku dawnego Europeum otware zostanie w listopadzie Muzeum Wyspiańskiego, na które Kraków od dawna czeka. Przypomnijmy, że po sukcesie serii czasowych wystaw Wyspiańskiego w latach 2017-2019, projektowano wzniesienie nowego Muzeum Wyspiańskiego obok Gmachu Głównego MNK. Obecnie zdecydowano, że łatwiej adaptować Europeum do tego celu.

Do niedawna Europeum  (w pięknym dawnym spichlerzu przy pl. Sikorskiego w centrum miasta) pokazywane były zbiory sztuki zachodnioeuropejskiej MNK. Z otwarciem Muzeum Książąt Czartoryskich, to ono przejęło obowiązek prezentowania tych zbiorów. Dzięki temu można teraz szybko zmienic profil Europeum. Znajdzie się w nim stała ekspozycja monumentalnych dzieł Wyspiańskiego poświęconych  Wawelowi, a także antykowi i naturze oraz mniejszych prac artysty, która będzie zmieniana raz na rok ze względów konserwatorskich.

W tej chwili piorytetem inwestycyjnym MNK jest remont Hotelu Cracovia, a następnie Gmachu Głównego.

Wokół nowoczesności

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Program wystaw czasowych jest bardzo bogaty. Największe przedsięwzięcie obraca się wokół szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej w XIX, XX i XXI wieku. Cały projekt ma obejmować 4 wystawy, realizowany przez najbliższe cztery lat, poświęcone  definiowaniu nowoczesności w kulturze polskiej, od sztuk pięknych po design i architekturę. Wystwy będą realizowane przez zespoły kuratorskie i powstaną we współpracy z ekspertami zenetrznym.Pierwszą „Style narodowe” zaplanowano na lipiec.

Zobaczymy także wystawę realistycznego malarstwa Aleksandra Kotsisa w Kmienicy Szołayskich (zanim zostanie zamieniona w miejsce stałej ekspozycji poświeconej architekturze).  W Sukiennicach – ekspozycję prac graficznych znanego historyka Joachima Lelewela. W Gmachu Głównym wystawę XIX-wiecznych drzeworytów na wystawie „Wędrując” Katsushiki Hokusaia . I wystawę rzeźb Ursuli von Rydingsvard, amerykańskiej rzeźbiarki o polsko ukrańskich korzeniach, przygotowaną  we współpracy z Łazienkami Królewskimi w Warszawie i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.