W tym roku uczestniczą w niej Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, które biorą w niej udział od 2012 roku. A po raz pierwszy dołączają: Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

- W 2019 roku Zamek Królewski w Warszawie podczas „Darmowego  listopada” odwiedziło 80 tysięcy osób. Więcej niż wówczas w październiku, w którym było 55 tys. osób . Liczymy, że w tym roku będzie to liczba wielokrotnie wyższa dzięki wizycie internetowej. - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej jego dyrektor, prof. Wojciech Fałkowski. Zastrzegł jednak, że w internecie nie da się zobaczyć i poczuć atmosfery miejsc historycznych, więc zapraszał widzów do zwiedzania wnętrz bezpośrednio, gdy tylko będzie to już możliwe.

- Czas pandemii jest bardzo trudny - dodawał dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ. - Ale dzięki „Darmowemu listopadowi” możemy spotkać się online i znaleźć bliżej tych wyjątkowych miejsc, jakimi są rezydencje królewskie.

Wspólnym wątkiem akcji są filmy „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”,  czyli wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z udziałem znanej aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej. Razem z nią można wirtualnie zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie - 6 listopada, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - 9 listopada, Muzeum Zamkowe w Malborku - 13 listopada, Zamek Królewski na Wawelu-– 16 listopada.

Pod wspólnym hasłem „Tu dzieje się historia” odbywać się będą także webinaria na różne tematy:„ Wizyty królewskie na Zamku w Malborku” -12 listopada: „Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich” - 19 listopada; „Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” - 26 listopada; „Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu - 27 listopada;  „Niepewne czasy, trudne wyzwania - Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII wiek)” w Zamku Królewskim w Warszawie - 30 listopada.

Organizatorzy zapraszają również na pierwszą debatę online pięciu muzeów pod tytułem „Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie” 20 listopada o godz. 18. 

Od poniedziałku do piątku muzea będą też publikowały na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod hasłem „Historia na wesoło”. 

Każda z rezydencji ma jeszcze wiele innych indywidualnych atrakcji w programie „Darmowego listopada”. Warto je sprawdzić na ich stronach internetowych. Muzeum Zamkowe w Malborku opowie np. o czasach, gdy po krzyżakach zamek na 300 lat stał się siedzibą urzędników królewskich zarządzających dobrami na Żuławach, odwiedzaną przez polskich królów i gdzie Zygmunt August umieścił Komisję Morską.

Organizatorem akcji „Darmowy listopad” w rezydencjach królewskich jest Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ