Z Muzeum Narodowego w Warszawie 26 kwietnia zniknęły dwie prace autorstwa Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" oraz Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome”. Ich usunięcie nakazał dyrektor placówki prof. Jerzy Miziołek. Swoją decyzję tłumaczył tym, że dzieła "rozpraszały młodzież", a muzeum otrzymywało skargi od gości. Decyzja miała zostać podjęta po wizycie dyrektora w Ministerstwie Kultury w tej sprawie.

W ramach protestu na Facebooku powstały dwa wydarzenia: „Jedzenie bananów przed Muzeum Narodowym” oraz „Narodowe jedzenie bananów”. Do akcji zapisały się już tysiące osób.

W Internecie pojawiło się również mnóstwo komentarzy polityków i ludzi kultury, odnoszących się do zaistniałej sytuacji. Do akcji włączyli się między innymi Kuba Wojewódzki, Magdalena Cielecka, Michał Żebrowski, Natalia Przybysz, Anja Rubik, Tomasz Organek, Katarzyna Kwiatkowska, Paulina Młynarska czy Matylda Damięcka. Umieścili oni na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia lub nagrania, na których głównym motywem jest banan.

Magdalena Cielecka przykłada sobie go do głowy, aby przypominał pistolet, a Żebrowski na nagraniu zakrył usta, aby nie było widać, kiedy go zjada. Paulina Młynarska umieściła natomiast na Facebooku zdjęcie banana i podpisała je: "Śpieszmy się wcinać banany! Minister rolnictwa już szykuje ustawę!". 

Głos zajął również dziennikarz Kuba Wojewódzki, który podkreślił w swoim wpisie na Instagramie, że "sztuka została wymyślona właśnie po to, aby naruszać granice, eksperymentować, budzić. Grzeczna sztuka staje się kiczem. Dworskim popierdywaniem". 

 

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ