Prawie 323,3 tys. ofert pracy opublikowali w czerwcu w polskim internecie rekruterzy i pracodawcy. To najwięcej od początku pandemii i aż o 28 proc. więcej niż w czerwcu 2020 r., choć wtedy zniesienie lockdownu wywołało już wyraźne odbicie na rynku pracy – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej" danych agencji zatrudnienia Adecco, przygotowanych na podstawie analizy 15 największych portali rekrutacyjnych.

Tegoroczny czerwcowy wynik nie tylko był rekordowy w czasie pandemii, ale nawet lepszy niż przed jej wybuchem. W ubiegłym miesiącu, gdy bezrobocie zmalało do 6 proc., kandydaci do pracy mieli do wyboru na portalach rekrutacyjnych o ok. 10 proc. więcej ofert niż w czerwcu 2019 r.

– Boom na rynku nieruchomości, otwarcie restauracji oraz sezon wakacyjny sprawiły, że zaczyna brakować pracowników w wielu gałęziach gospodarki. Możemy śmiało powiedzieć, że rynek pracodawcy się skończył i wrócił rynek, na którym to pracownik będzie dyktował warunki zatrudnienia – ocenia Piotr Płusa, ekspert rynku pracy i menedżer w Adecco Group. Według jej danych dominuje zwłaszcza branża IT, gdzie w czerwcu ofert pracy było ponad 35 tys. To trzy razy więcej niż przed rokiem.

O świetnej koniunkturze mówią szefowie portali specjalizujących się w ofertach dla specjalistów IT. – W pierwszej połowie 2021 r. odnotowaliśmy o ponad 120 proc. więcej aktywnych ofert względem tego samego okresu w 2020 r. – podkreśla Tomasz Bujok, prezes No Fluff Jobs.

Jak zaznacza Michał Gąszczyk, prezes ihire.io, nie tylko rośnie wciąż zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów IT, ale też częściej zaczęły pojawiać się oferty skierowane do juniorów, czyli najmniej doświadczonych pracowników. Obaj eksperci zwracają też uwagę na stawki – wyższe średnio o 25–30 proc. niż w I połowie zeszłego roku.

Silne odbicie na rynku rekrutacji potwierdza też czołowy portal z ofertami dla specjalistów – Pracuj.pl. Ostatnio przybywa ogłoszeń skierowanych do pilnie teraz poszukiwanych pracowników fizycznych. W czerwcu opublikowano tam 83,5 tys. ogłoszeń, ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Jak zaznacza Aleksandra Skwarska, ekspertka Pracuj.pl, od początku roku z miesiąca na miesiąc liczba ofert rośnie. W pierwszym półroczu br. pracodawcy zamieścili na Pracuj.pl 440,6 tys. ofert – prawie o połowę więcej niż w drugiej, całkiem udanej połowie 2020 r. W pierwszej połowie br. firmy najczęściej poszukiwały tam pracowników zajmujących się handlem i sprzedażą (29 proc. wszystkich ogłoszeń), zaraz po nich uplasowali się specjaliści z branży IT, na których czekała co piąta oferta. Na trzecim miejscu znalazły się oferty pracy w działach obsługi klienta (15 proc.).

– Zapotrzebowanie na pracowników jest obecnie ogromne, a pracodawcy coraz silnej odczuwają deficyt kompetencji na rynku – zaznacza Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR, które zrzesza największe agencje zatrudnienia.