Ponad 10 tys. ofert pracy dla specjalistów i menedżerów HR opublikowano na portalach pracy w październiku tego roku. Prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem, gdy było ich niespełna 5,5 tys. – wynika z udostępnionej „Rzeczpospolitej" analizy Job Market Insights i agencji zatrudnienia Adecco Group.

– Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dynamiczna i śmiało możemy mówić obecnie o renesansie HR-u – komentuje Michał Gieczewski, HR Business Partner w Adecco Group, który zwraca uwagę na wysyp ofert pracy dla rekruterów. Po ubiegłorocznym lockdownie wiele firm wraca teraz do pracy na pełnych obrotach. Potrzebują więc nowych pracowników, a to oznacza, że potrzebują też rekruterów, by budować silne zespoły. Efekt? – Coraz trudniej jest znaleźć nie tylko najlepszego kandydata, ale także doświadczonego rekrutera, który zajmie się poszukiwaniem pracowników – stwierdza Gieczewski.

Więcej ofert i wymagań

O zauważalnym wzroście popytu na doświadczonych specjalistów od rekrutacji – takich, którzy znają dobre praktyki i narzędzia, potrafią pozyskać dobrej jakości aplikacje i mają doświadczenie w prowadzeniu spotkań online – mówią wszystkie agencje zatrudnienia. Wśród najbardziej pożądanych kandydatów wskazują rekruterów specjalizujących się w branży IT. –Jednak równie poszukiwani są rekruterzy z takich obszarów, jak e-commerce, logistyka, konsulting oraz SSC/BPO – zaznacza Anita Krajewska, starszy konsultant w firmie rekrutacyjnej Michael Page.

Jak ocenia Agnieszka Tymoszyk, menedżer w Antalu, w cenie są również rekruterzy generaliści, którzy profesjonalnie przeprowadzą kandydatów przez wszystkie etapy rekrutacji; zbudują relacje z kandydatami, zaprezentują w dobrym świetle potencjalnego pracodawcę i wyzwania oraz przedstawią odpowiednią ofertę pracy, którą wcześniej sami pomogą stworzyć.

W cenie są dziś rekruterzy przyzwyczajeni do mierzenia efektywności swoich działań, którzy mają praktykę we wdrożeniach cyfrowych rozwiązań i automatyzowaniu procesu rekrutacji, a także osoby z doświadczeniem w onbaordingu, czyli wdrażaniu nowych pracowników. Jak dodaje Agnieszka Tymoszyk, ważnym aspektem jest też bardzo dobra znajomość języka obcego; najbardziej pożądany jest angielski.

Agencje rekrutacyjne łowią doświadczonych headhunterów zarówno dla swoich klientów, jak i dla siebie. Niemal każda firma z branży HR szuka teraz nowych pracowników. – Prowadzimy wiele wewnętrznych procesów rekrutacyjnych właściwie na każdym poziomie doświadczenia – od stażystów do stanowisk menedżerskich – mówi Marta Kozieł z firmy rekrutacyjnej Antal. Dodaje, że stały popyt jest na rekruterów IT, ale praktycznie każdy dział Antala zgłasza chęć rekrutacji doświadczonych łowców głów.

Również Anita Krajewska z Michael Page mówi o dynamicznym rozwoju swej firmy, w tym zespołu ds. rekrutacji HR. Według niej boom na rynku pracy w HR to efekt uruchomienia zamrożonych w 2020 r. procesów rekrutacyjnych. Także w HR firmy szukają teraz specjalistów, którzy przygotują organizacje na zmieniającą się rzeczywistość – zdolnych do szybkiej adaptacji i doświadczonych w projektach związanych z optymalizacją kosztów personalnych. Wybór ofert mają też specjaliści ds. administracji HR oraz controllingu personalnego.

Doświadczenie szefa

– Biznes potrzebuje teraz ekspertów, którzy potrafią szybko zamknąć procesy rekrutacji na nowo tworzone stanowiska, wesprzeć menedżerów w zarządzaniu zmianą i w funkcjonowaniu w nowej rzeczywistości, a także zadbać o rozwój pracowników i odpowiadanie na ich potrzeby związane z nowym sposobem pracy. Poszukiwaną umiejętnością jest również wykorzystanie analityki w procesach HR – wylicza Ewa Tul, menedżer, która w firmie rekrutacyjnej HRK odpowiada za rekrutacje w obszarze HR. Jak dodaje, wzrost zapotrzebowania na specjalistów widać teraz we wszystkich obszarach HR; od rekrutacji, przez kadry i płace, po rozwój pracowników.

Wśród poszukiwanych HR-owców Agnieszka Tymoszyk wymienia także specjalistów ds. wynagrodzeń i benefitów, gdyż praca hybrydowa wymaga nowego dopasowania świadczeń pozapłacowych.

Anita Krajewska z Michael Page zwraca uwagę, że tak dynamicznego wzrostu rekrutacji nie widać na stanowiskach menedżerskich w HR. Za to rosną wobec nich wymagania; firmy jeszcze częściej oczekują teraz od dyrektorów HR doświadczenia w zarządzaniu zmianą.