Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.
Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Treści, którym możesz zaufać.
Aktualizacja: 13.08.2015 15:10 Publikacja: 12.08.2015 21:00
2 zdjęcia
ZobaczNadia Sawczenko
Foto: AFP
"Rzeczpospolita": W marcu Nadia Sawczenko prowadziła głodówkę. Jak się teraz czuje?
Mark Fejgin: Dobrze. Została niedawno przewieziona do więzienia w Nowoczerkasku niedaleko Rostowa. Podoba jej się bardziej niż w Moskwie, bo jest tam osadzonych wielu Ukraińców. To miejsce blisko ukraińskiej granicy. Rodzina może ją też regularnie odwiedzać.
Siedzi z kryminalistami czy więźniami politycznymi?
To jest więzienie dla przestępców pospolitych, ale Nadia jest osadzona w oddzielnej celi. Ma szczególne prawa, jest gwiazdą, zna ją cały świat, to bohaterka Ukrainy. Dlatego Moskwa wydała nakaz, aby obchodzić się z nią bardzo dobrze. Rosyjska władza jest grubiańska, cyniczna. Ale w takich przypadkach chce wykazać, że teoretycznie przestrzega przepisów. Ponadto Władimir Putin wie, że jeśli coś się z nią stanie, jeśli umrze, dla Rosji będzie to ogromna strata wizerunkowa podobnie jak w przypadku strącenia przez separatystów malezyjskiego samolotu. Spotkałem się z komendantem więzienia i zapewnił mnie, że włos jej z głowy nie spadnie. Przyznał, że obawia się polityki, że to nadzwyczajna sytuacja dla tego liczącego 200 lat więzienia. Ale na razie ze zdrowiem Nadii jest wszystko w porządku, choć niedawno przejechała tysiąc kilometrów z Moskwy do Rostowa pociągiem, co zajęło dwa tygodnie. Ale w Rosji wciąż jest taka praktyka. Wieźli ją w specjalnym więziennym wagonie.
Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Treści, którym możesz zaufać.
Po raz kolejny rozpętała się dyskusja o wynagrodzeniu dla pierwszej damy. Dokładnie wtedy, kiedy okazało się, że...
Dlaczego działalność małych i średnich przedsiębiorstw ma znaczenie. Wpływ przejęć MŚP na lokalne społeczności.
Co jest większym zagrożeniem dla naszego zdrowia społecznego: populizm, nacjonalizm, czy suwerennizm? Według mni...
Wyznawcy idei „wiecznego pokoju”, być może z samym Donaldem Trumpem włącznie, uznali, że nie jesteśmy skazani na...
Putin odniósł błyskotliwe zwycięstwo dzięki jednej rozmowie telefonicznej z Amerykaninem. USA nie dadzą Ukrainie...
Rozbudowa szybkich sieci ładowania jest szczególnie ważna dla wzrostu sprzedaży samochodów ciężarowych, bez których trudno myśleć o dekarbonizacji – ocenia Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska.
Umiejętność skutecznego zaszkodzenia przeciwnikowi stanowi podstawowy sposób odstraszania i stawiania granic w p...
„Człowiek to najlepszy firewall” – to hasło tegorocznej konferencji Akademii cyberPEKAO – wydarzenia edukacyjnego zorganizowanego przez Bank Pekao S.A. Spotkanie było poświęcone jednemu z najważniejszych współczesnych wyzwań: jak budować odporność na cyberzagrożenia?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas