Dilerzy fentanylu ujęci. Czy nowy narkotyk będzie zabijał w Polsce jak w USA?

Kilkadziesiąt plastrów z których można pozyskać kilkaset porcji śmiertelnego fentanylu – w policyjną zasadzkę wpadli dwaj dilerzy w Żurominie. To pierwsi złapani w mieście za obrót tą groźną substancją.

Publikacja: 02.06.2024 07:23

Dilerzy fentanylu ujęci. Czy nowy narkotyk będzie zabijał w Polsce jak w USA?

Foto: Policja

Fentanyl – syntetyczny opioid 50 razy silniejszy od heroiny, sieje spustoszenie w USA, a jak się okazuje – choć sporadycznie – również w Polsce są próby wprowadzenia go do obrotu. Dwaj dilerzy zatrzymani kilka dni temu w Żurominie na Mazowszu – jak ustaliła „Rz” - wpadli na gorącym uczynku chwilę po tym jak z paczkomatu odebrali przesyłkę zawierającą kilkadziesiąt plastrów fentanylowych. To z nich chałupniczą metodą odzyskiwany jest czysty fentanyl, który w płynnej postaci uzależnieni wstrzykują sobie w żyłę.

W domu 100 tys. zł gotówki

Kim są zatrzymani? To 34-letni Łukasz W. - po podstawówce, bez zawodu, bezrobotny, w przeszłości karany za handel lekami, oraz 35-letni Mateusz K. - wykształcenie średnie ogólne, także nie pracujący. Obaj są kawalerami, mieszkańcami powiatu żuromińskiego. Zostali aresztowani.

- Zostali zatrzymani podczas transakcji – działania, które uznaliśmy za uczestniczenie w obrocie znaczną ilością środków odurzających w postaci plastrów zawierających fentanyl. Tego dotyczyły postawione im zarzuty - mówi nam prok. Marcin Bagiński, szef Prokuratury Rejonowej w Mławie, prowadzącej w tej sprawie śledztwo.

Czytaj więcej

Fentanyl w Polsce. Zabójcza kropla w morzu

Jak się dowiedziała „Rz” u jednego z podejrzanych znaleziono ok. 100 tys. zł w gotówce - prokurator rozważa ich zabezpieczenie jako mogących pochodzić z przestępstwa. Żaden z zatrzymanych nie jest mężczyzną wskazywanym w jednym z reportaży jako znany z mieście „diler” od fentanylu.

Zatrzymania to efekt działań policjantów z KWP w Radomiu współpracujących z funkcjonariuszami miejscowej komendy w Żurominie. O tym, że w mieście rozprowadzany jest ten niezwykle groźny opioid mówili mieszkańcy, pisały media, ale dopiero teraz, jest namacalny trop.

Za cel śledczy postawili sobie ustalenie, kto był nadawcą przesyłki, i zwłaszcza - źródła pochodzenia fentanylowych plastrów, które można kupić wyłącznie na recepty.

Ofiary fentanylu niczym zombie

Jak pisaliśmy tydzień temu w wydawanym przez „Rz” magazynie „Plus Minus” o fentanylu stało się głośno po śmierci pięciu młodych ludzi, którzy zmarli w tym roku w Żurominie. Śledztwa w sprawie ich śmierci jednak nie potwierdziły, by zmarły po zażyciu fentanylu, jednak po serii medialnych doniesień, Prokuratura Okręgowa w Płocku i policjanci z KWP badają te zgony (łącznie 30 spraw, w tym z poprzednich lat).

Jedyne potwierdzone dotąd śmierci w Żurominie po zażyciu fentanylu dotyczyły Bartosza H., który w czerwcu 2021 r. zażył toksyczną mieszankę fentanylu i tramadolu, oraz w 2014 r. dwóch mężczyzn, znalezionych na klatce schodowej bloku.

Czytaj więcej

"Król dopalaczy" usłyszał wyrok. Naraził zdrowie 16 tys. osób, 5 zmarło

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), uważa, że „na terenie powiatu żuromińskiego największym problemem nie jest nielegalny handel narkotykami, ale handel i odurzanie się różnego rodzaju lekami dostępnymi na receptę, takimi jak tramal (lek przeciwbólowy zawierający tramadol – substancję, której nie ma w wykazie środków odurzających), leki z grupy benzodiazepin czy transdermalne plastry przeciwbólowe z fentanylem, przeznaczone dla pacjentów onkologicznych – zaznacza Szymon Cienki, rzecznik GIS.

Fentanyl inaczej niż inne narkotyki - nie pobudza, a „zamula”, błyskawicznie uzależnia, i wystarczy zaledwie 2 miligramy żeby przedawkować.

- Przedawkowanie powoduje senność, spowolnienie, bełkotliwą mowę. Doniesienia amerykańskie mówią o takich osobach „zombi”, ponieważ skóra jest sina, niedotleniona, oddechów jest kilka na minutę – wyjaśniał dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze szpitala w Poznaniu, konsultant z zakresu toksykologii dla woj. lubuskiego. Jego zdaniem „w Polsce grupa użytkowników tego typu substancji odurzających bardzo wolno, ale rośnie”.

Recepty „100 proc.” bez kontroli

Jednym ze sposobów jest zamawianie plastrów z fentanylem przez internet, płacenie BLIK-iem i odbieranie właśnie w paczkomacie. Potem chałupniczą metodą jest odzyskiwany z nich czysty fentanyl.

Leki opioidowe, w tym zawierające fentanyl np. dla chorych na nowotwory są refundowane, i za wiedzą NFZ. Jednak wypisywane w prywatnych gabinetach, za 100 proc. odpłatnością pozostają praktycznie poza kontrolą – a liczba takich pełnopłatnych recept wzrosła o 452 tys. - z 1 373 415 w 2020 r. do 1 825 216 w ubiegłym (według danych Centrum e-Zdrowia).

Według GIF wysoki odsetek recept na leki ze 100 proc. odpłatnością 100 proc. wskazuje na nieprawidłowości „pozyskiwania ich z legalnego łańcucha dostaw w celu dalszego, nielegalnego wykorzystania”. GIF powiadomił organy ścigania o potencjalnych nadużyciach dotyczących ok. 75 podmiotów.

W tym roku – według danych GIS – w kraju zgłoszono 48 zatruć fentanylem lub jego mieszankami.

Czytaj więcej

USA nakładają sankcje na chińskie firmy za produkcję niebezpiecznego opioidu

Według danych GUS zgonów spowodowanych przez substancje psychoaktywne, głównie narkotyki jest ok. 300 rocznie. – Jak na skalę zjawiska i na populację w Polsce, to niewiele, choć widać nieznaczną tendencję wzrostową – zauważa dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. – Fentanyle pojawiły się kilka lat temu, sądząc z danych z ośrodków toksykologicznych, od tamtej pory w Polsce nie widzimy większego zagrożenia – dodaje.

A Ministerstwo Zdrowia ocenia: „Według dostępnych danych używanie farmaceutycznych opioidów nie stanowiło dotychczas w Polsce poważnego problemu wymagającego celowanej interwencji”, i zauważa, że ogólne trendy dotyczące problemów związanych z używaniem opioidów mają tendencję spadkową.

Polska zorganizowana przestępczość wykazuje dotąd niewielkie zainteresowanie fentanylem.

Przejmowane ilości tego środka są śladowe. W ciągu ostatniego roku było najwyżej kilkanaście takich zabezpieczeń, rzędu 100–120 gramów łącznie. To ilość zabezpieczona przez całą policję – mówi nam podinsp. Michał Aleksandrowicz , naczelnik Wydziału do Zwalczania Przestępczości Narkotykowej CBŚP.

Fentanyl – syntetyczny opioid 50 razy silniejszy od heroiny, sieje spustoszenie w USA, a jak się okazuje – choć sporadycznie – również w Polsce są próby wprowadzenia go do obrotu. Dwaj dilerzy zatrzymani kilka dni temu w Żurominie na Mazowszu – jak ustaliła „Rz” - wpadli na gorącym uczynku chwilę po tym jak z paczkomatu odebrali przesyłkę zawierającą kilkadziesiąt plastrów fentanylowych. To z nich chałupniczą metodą odzyskiwany jest czysty fentanyl, który w płynnej postaci uzależnieni wstrzykują sobie w żyłę.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Rosyjscy szpiedzy wyszli z aresztu i zniknęli. Nie wiadomo, gdzie przebywają
Przestępczość
Ustalono przyczynę śmierci dziewiętnastolatki. Fentanyl zabija już w Polsce
Przestępczość
Śledztwo w sprawie zabójstwa żołnierza na granicy. Ważne ślady na nożu
Przestępczość
Więcej cudzoziemców bez legalnego pobytu w Polsce. Długo pozostają niezauważeni
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Przestępczość
Irakijczyk miał przemycać ludzi przez granicę z Białorusią. Bodnar chce ekstradycji
Przestępczość
Bił i znęcał się nad żoną i dziećmi, a teraz żąda od rodziny pieniędzy