Dwóch mężczyzn znaleziono ukrywających się na parkingu dla ciężarówek w arabskiej wiosce na wschód od miasta Nazaret, gdzie kilka godzin wcześniej zatrzymano dwóch innych uciekinierów.

Po schwytaniu czterech mężczyzn, izraelskie siły przeprowadziły masową obławę w sobotę rano, aby znaleźć pozostałych dwóch, którzy wciąż są na wolności.

Sześciu uciekinierów - z których pięciu należy do bojówek Islamskiego Dżihadu, a jeden do głównego ugrupowania partii Fatah - uciekło w poniedziałek, drążąc dziurę w ziemi obok toalety w celi.

Jednym z pojmanych w sobotę rano był Zakaria Zubeidi, były dowódca Brygady Męczenników Al-Aksa w mieście Jenin na Zachodnim Brzegu. Zubeidi został aresztowany przez Izrael w 2019 roku po jego domniemanym udziale w  atakach z użyciem broni.

Czytaj więcej

Przedstawiciele izraelskich sił bezpieczeństwa sprawdzają dokumenty Palestyńczyków
Izrael: Palestyńczycy uciekli z więzienia o zaostrzonym rygorze

Izraelskie media opublikowały zdjęcie, na którym widać dwóch klęczących mężczyzn. Według niepotwierdzonych informacji byli to zatrzymani w sobotę. Mężczyźni mieli związane za plecami ręce i opaski na oczach.

Palestyńczycy protestowali w obronie mężczyzn na całym okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, widząc w nich bohaterów w walce o państwowość na terytorium, które Izrael zdobył w wojnie na Bliskim Wschodzie w 1967 roku.

Palestyńskie ugrupowania zapowiedziały, że będą konsekwencje schwytanie mężczyzn. W piątek, po dwóch pierwszych aresztowaniach, bojownicy ze Strefy Gazy wystrzelili rakietę w kierunku Izraela.