Janusz Palikot komentuje decyzję sądu w sprawie Manufaktury Piwa Wódki i Wina

Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek Manufaktury Piwa Wódki i Wina o uruchomienie postępowania układowego. „Komentuję ten fakt, bo na pewno wywoła on dużo niewłaściwych i negatywnych emocji” – napisał w mediach społecznościowych prezes i większościowy akcjonariusz spółki Janusz Palikot.

Publikacja: 06.02.2024 08:10

Janusz Palikot

Janusz Palikot

Foto: FOTON/PAP

Problemy firmy Janusza Palikowa są szeroko komentowane w mediach, odkąd na początku 2023 r. Manufaktura Piwa Wódki i Wina zaczęła tracić płynność finansową. We wrześniu 2023 r. spółka złożyła do sądu wniosek o uruchomienie postępowania układowego. Pod koniec roku firma przestała płacić w terminie pracownikom, a w ostatnich miesiącach od Palikota zaczęli odcinać się ostatni inwestorzy, w tym Marek Maślanka i Kuba Wojewódzki.

Czytaj więcej

Palikot traci głównego inwestora. „Janusz o tym nie wie, dowie się z mediów"

Sąd oddalił wniosek firmy Janusza Palikota

Jak poinformował Janusz Palikot w poście na Facebooku, sąd rejonowy odrzucił wniosek spółki o postępowanie układowe. „Mam obowiązek poinformować, że Sąd I Instancji odrzucił nasz wniosek o układ w MPWiW - spodziewaliśmy się tego, bo przy tak dużej aferze medialnej sprawy będą musiały rozstrzygać się w Sądzie Okręgowym, gdzie teraz będzie procedowany nasz wniosek o układ” – podał prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina.

Dodał, że komentuje ten fakt, „bo na pewno wywoła on dużo niewłaściwych i negatywnych emocji. Wszelkie prowadzone rozmowy i działania spółki pozostają bez zmian”.

Janusz Palikot / Facebook

Janusz Palikot: Manufaktura Piwa Wódki i Wina wypłaca wynagrodzenia

Janusz Palikot przekonywał jednocześnie we wpisie, że pracownicy Manufaktury Piwa Wódki i Wina otrzymują zarówno bieżące, jak i zaległe pensje.

Czytaj więcej

„Oddaj pieniądze pracownikom” - Zandberg i Gosek-Popiołek uderzają w Palikota

„Manufaktura Piwa Wódki i Wina wypłaca dziś bieżące wynagrodzenia za styczeń, rozpoczęliśmy również spłatę zaległych wynagrodzeń do kolejnych pracowników Grupy MPWiW. To już druga transza płatności po wyjściu Marka Maślanki z naszego biznesu i na pewno nie ostatnia w najbliższych tygodniach” – podał Palikot.

Jak dodał, „w styczniu Spółka uzyskała najwyższy poziom przychodów od lipca - czyli od momentu rozpoczęcia procesu restrukturyzacji. Nie posiada też żadnych zaległości podatkowych”.

Janusz Palikot pożyczył ze spółki ponad 9,5 mln zł

„Rzeczpospolita” dotarła do spisu należności spółki, który wraz z planem miał dostarczyć nadzorca. Sąd podsumował, że Manufaktura posiada co najmniej… 1383 wierzycieli, którym jest winna 237.859.942,19 zł.

Część z tej astronomicznej kwoty to tzw. wierzytelności sporne, MPWiW ma tego typu zobowiązań aż 132 na łączną kwotę 23,136 mln zł.

To jednak nie koniec finansowego bałaganu w spółce byłego posła, ten sam adres kamienicy przy lubelskim rynku łączy różne niespłacone na rzecz Manufaktury pożyczki na kwotę ponad 24 mln zł. Z dokumentów sądowych wynika bowiem, że Manufaktura udzieliła 12 pożyczek na łączną kwotę przekraczającą 24 mln zł różnym osobom i podmiotom, zarejestrowanym pod tym samym adresem przy ul. Archidiakońskiej w Lublinie. Ponad 9,5 mln zł spółka pożyczyła samemu jej prezesowi, czyli Januszowi Palikotowi, z terminem spłaty do końca 2024 r. Spółce Piwo Online, zarejestrowanej pod tym samym adresem, pożyczyła aż 4,5 mln zł, z podobnym terminem spłaty. Spółce Dzierwany – 1,5 mln zł. Spółce Piwowarzy – również zarejestrowanej przy ulicy Archidiakońskiej – 4,5 mln zł.

Holding finansowy, który jeszcze niedawno bił rekordy zbiórek w crowdfundingu i skarżył się, że banki nie chcą udzielać mu kredytu, ma narastające problemy finansowe. Jak informowaliśmy, ze wspierania holdingu wycofał się spory akcjonariusz Manufaktury (pośrednio i bezpośrednio ma ok 18 proc. udziałów), Marek Maślanka, założyciel firmy Kraftowe Alkohole, która współpracowała z holdingiem. Za współpracę z Palikotem i zachęcanie do inwestycji w jego biznes zdążył już przeprosić także Kuba Wojewódzki.

Przemysł spożywczy
Do sklepów trafi różowy sos od koncernów Heinz i Mattel. Efekt sukcesu „Barbie”
Przemysł spożywczy
Włoska restauracja daje darmowe wino klientom. Warunkiem posiłek bez telefonu
Przemysł spożywczy
Polacy przestaną kupować chiński miód? Mogą na to wpłynąć nowe przepisy
Przemysł spożywczy
FAO: ceny żywności wzrosły w marcu po 7 miesiącach spadku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przemysł spożywczy
Ukraińska firma przejmuje polskiego producenta lodów i mrożonek