Stock Polska to producent alkoholi pod takimi markami jak Żołądkowa Gorzka, Lubelska, Saska i wiele innych. Na terenach firmy przy ul. Krochmalnej w Lublinie, gdzie zatrudnienie znajdzie kilkudziesięciu pracowników. Koszt budowy oszacowano na około 120 mln zł. Spółka otrzymała już wszystkie wymagane prawem zgody, tj. decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę z Urzędu Miasta Lublin. Wstępna data oddania inwestycji to początek 2023 roku.

- Zastosowane systemy odzyskiwania energii oraz wody będą wręcz unikalne w skali kraju. Instalacja zostanie doskonale wyciszona, a nowoczesny projekt architektoniczny budynku z zieloną elewacją i dachem, wpisze się w rewitalizację dzielnicy „Za Cukrownią”, gdzie już mamy nowoczesną Arenę Lublin, a w budowie nowy, zielony dworzec – mówił Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska.

Czytaj więcej

Polska wódka w ogniu walki. CEDC walczy ze Stock Polska o Saską

Instalacja wytwarzać będzie surowy alkohol, z którego produkowane będą m.in. alkohol do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery), medycznych, farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji), a także rolniczych. Alkohol w lubelskiej gorzelni powstawać będzie w dużej mierze na bazie produktów pochodzących od dostawców z Lubelszczyzny, tj. przy wykorzystaniu kukurydzy, żyta, pszenżyta, jęczmienia, a także pszenicy. Inwestycja realizowana będzie ze środków własnych Stock Polska.

Nadzór nad budową gorzelni powierzono łódzkiej firmie Biotechnika, która od wielu lat realizuje podobne inwestycje w Polsce i za granicą (w tym w USA), m.in. dla takich firm jak PKN Orlen, AWW, Eko-Gaz czy Bioagra SA.

Stock Polska jest jednym z czołowych graczy na polskim rynku alkoholi. Grupa jest w trakcie zmian właścicielskich, akcje na giełdzie w Londynie chce kupić amerykański fundusz CVC, właściciel m.in. sieci Żabka.