– Zaplanowaliśmy złagodzenie obostrzeń. Chcemy dopuścić możliwość przebywania na wolnym powietrzu dzieci bez opieki dorosłych – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji. Jak zapewnił, rozporządzenie zacznie obowiązywać już od wtorku 5 stycznia.

Późnym wieczorem zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 4 stycznia pod poz. 12.

Rozporządzenie wydane pod koniec 2020 r. jest niemal cały czas poprawiane.

– To dramat – mówią prawnicy i podkreślają, że jest to rozporządzenie kierowane do wszystkich obywateli, więc wszyscy powinni zrozumieć jego treść. A z tym bywa różnie. Na redakcyjną skrzynkę trafia każdego dnia kilkanaście maili od opiekunów: co robić z dziećmi i młodzieżą w czasie ferii?

Czytaj też:

Ferie poza domem mimo obostrzeń? Możliwe dla niektórych

Na narty zaraz po feriach? Co planuje rząd po 17 stycznia

Ferie 2021: MEN przedstawia propozycje na wypoczynek w domu

Przypomnijmy: od października obowiązywał zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

– To niedorzeczne – mówi Anna G., mama 16-letniej Amelii i 11-letniego Piotra. I wyjaśnia, że dzieci zostają w domu same, kiedy ona wychodzi do pracy. Rodzina ma dwa psy. Dzieci nie mogą z nimi wyjść na spacer, bo matka pracuje.

– Dzieci mają psy od pięciu lat. Zawsze dbały o ich spacery, a teraz nie mogą – skarży się mama. Cieszy się więc, że zakaz dla dzieci zniknie z przepisów.

– W godzinach 8–16 dzieci będą mogły przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania – zapewnia minister zdrowia.

W związku z epidemią koronawirusa wyjątkowo wszyscy uczniowie w całym kraju mają ferie zimowe w tym samym terminie – od 4 do 17 stycznia. Minister zdrowia tłumaczył:

– Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcemy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w godzinach 8–16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania.

Deklaracje padły na konferencji. By stały się obowiązującym prawem, potrzeba zmiany rozporządzenia. Projekt miał szybko trafić do Rządowego Centrum Legislacji.

Jeszcze w grudniu opublikowano petycję z prośbą o złagodzenie obostrzeń dotyczących dzieci i o zapewnienie im możliwości odpoczynku na świeżym powietrzu w czasie ferii. Apelowała o to Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Jak wskazywała, „zakaz wychodzenia z domu stoi w zdecydowanej sprzeczności z potrzebami psychofizycznymi dzieci i młodzieży".