Minister zdrowia już teraz mówi, o ewentualnej powtórce z Bożego Narodzenia. Inni eksperci też nie są optymistyczni - wskazuje Onet.

Dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog, mówi wprost: "Wizyty w kościołach ze święconką raczej powinniśmy sobie odpuścić". Z kolei dr Aneta Afelt z zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie PAN przewiduje, że szczy trzeciej fali przypadnie właśnie na okres okołoświąteczny.

Czytaj także: Andrusiewicz: Na pewno na święta nikt nie będzie zdejmował obostrzeń

Minister Zdrowia Adam Niedzielski już w ubiegłym tygodniu sugerował, że Wielkanoc 2021 może odbywać się w pełnym reżimie sanitarnym. REKLAMA

– Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli też taki scenariusz rozważyć, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu – mówił RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

W 2021 r. Wielkanoc wypada na początku kwietnia. Zdaniem dr Anety Afelt z zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie PAN to właśnie przełom marca i kwietnia będzie szczytowym czasem trzeciej fali pandemii koronawirusa w Polsce.

- Jest bardzo prawdopodobne, że w tym właśnie czasie fala epidemiczna osiągnie swój szczyt. I rzeczywiście może się to pokryć z okresem świątecznym. Dlatego gorąco apeluję, skorzystajmy z tego, co oferuje nam technika. Spędźmy te święta razem, ale w dystansie - przez internet, komunikatory, przez telefon... Taka bliskość, choć nie ma charakteru fizycznego, może mieć głęboki wymiar duchowy. I tym aspektem emocjonalnym, nie zaś fizycznym, powinniśmy w obecnej sytuacji "mierzyć" jakość naszych relacji.

Dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog, odradza z kolei Wielkanoc z tradycyjnymi obrzędami religijnymi.

Trzecia fala COVID-19. Więcej zakażonych trafia do szpitali niż jesienią. Co się dzieje?

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- W mojej ocenie Wielkanoc wyglądać będzie podobnie jak święta Bożego Narodzenia, czyli spotkania dozwolone będą wyłącznie w małym gronie rodzinnym - mówi. - Wizyty w kościołach ze święconką raczej powinniśmy sobie odpuścić, jednak możemy liczyć, jak myślę, na rozsądnie ograniczone spotkania z najbliższymi. A to dlatego, że do zakażeń wewnątrzrodzinnych dochodzi stosunkowo rzadko - podkreślił dr Dzieciątkowski w rozmowie z Onet Wiadomości.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 w rozmowie z WP powiedział, że to nie będą rodzinne święta. Podobnie jak minione Boże Narodzenie.

Czytaj więcej na onet.pl