W jaki sposób można zgłosić chęć zaszczepienia się? Czy skierowanie na szczepienie musi wystawić lekarz pierwszego kontaktu?

Od 9 maja wszyscy dorośli Polacy będą mieli wystawione elektroniczne e-skierowania w systemie. Do tego czasu, od 26 kwietnia, na szczepienie mogą rejestrować się kolejne uwalniane przez rząd roczniki. Od środy 28 kwietnia rejestrować mogą się osoby z roczników 1978–1979. Kolejność szczepień wskazana jest w Narodowym Programie Szczepień. By się zarejestrować, wystarczy zadzwonić pod numer 989, wysłać SMS o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556, zapisać się bezpośrednio w konkretnym punkcie szczepień lub online przez e-Rejestrację na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Czytaj także:

Jak zmienić termin szczepienia i gdzie zgłosić powikłania

Zastrzyk w domu i w zakładzie pracy

Jak i gdzie zgłaszać powikłania po szczepieniu

Czy można zmienić termin szczepienia?

Tak. By zmienić termin szczepienia, należy podać dane identyfikacyjne. Najlepiej przygotować je przed rozmową.

Czy na przyjęcie drugiej dawki również należy umawiać się za pośrednictwem infolinii lub portalu pacjent.gov.pl?

Na przyjęcie drugiej dawki pacjent umawia się podczas pierwszej wizyty w punkcie szczepień, który zapisuje termin na zaświadczeniu o szczepieniu. Nie trzeba ponownie dzwonić na 989, by dokonać rejestracji.

Gdzie można się zaszczepić?

W II kwartale 2021 r. można przyjąć szczepionkę w: przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jest jeden taki szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie jest jeden punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy, niektórych aptekach, w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.

Czy osoba starsza lub niepełnosprawna, która nie jest w stanie dotrzeć do punktu szczepień, może zostać zaszczepiona w miejscu zamieszkania?

NFZ zorganizował specjalne wyjazdowe punkty szczepień docierające do pacjentów, którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Skierowanie na takie szczepienie wystawia lekarz lub pielęgniarka POZ. Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie trzeba więc rejestrować się przez internet lub telefonicznie przez infolinię 989. Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza/pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta. O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje zaszczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.

Czy osoby z niepełnosprawnościami lub seniorzy, którzy nie mogą sami pojechać do punktu szczepień, mogą liczyć na transport organizowany przez placówkę?

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne. To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem. Chęć skorzystania z transportu można zgłosić bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pośrednictwem specjalnego numeru telefonu, który jest obsługiwany przez poszczególne gminy.

Kto może skorzystać z transportu organizowanego przez samorządy?

Osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z tymi schorzeniami, osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w miastach poniżej 100 tys. osób, gminach miejsko-wiejskich oraz wiejskich, osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Czy osoby z niepełnosprawnościami od urodzenia mają prawo do szczepień w grupie priorytetowej lub bez kolejki?

Nie. Mimo apeli środowisk osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, osoby niepełnosprawne od urodzenia nie mają prawa do zaszczepienia się przeciw Covid-19 poza kolejnością. Nie znalazły się również z tego tytułu w żadnej z grup priorytetowych mimo danych z badań naukowych, które wskazują, że mają większe ryzyko śmierci z powodu Covid-19 niż ich zdrowi rówieśnicy.