RPO: Brak informacji po poronieniu, brak rejestracji w urzędzie stanu cywilnego

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej kobiecie udziela się wszelkich informacji o możliwości uzyskania pomocy psychologicznej i organizacjach wspierających w takiej sytuacji. Powinno się ją także powiadomić o możliwości pochówku oraz o tym, co o sytuacji, w jakiej się znalazła, mówią przepisy o aktach stanu cywilnego, zabezpieczenia społecznego i prawa pracy. W praktyce jednak dzieje się tak bardzo rzadko. RPO Adam Bodnar prosi ministra Łukasza Szumowskiego o podjęcie działań systemowych w tej sprawie.

Aktualizacja: 26.03.2020 10:53 Publikacja: 26.03.2020 09:51

RPO: Brak informacji po poronieniu, brak rejestracji w urzędzie stanu cywilnego

Foto: Fotolia

Ze skarg wpływających do Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że personel medyczny nie zawsze wywiązuje się z obowiązków informacyjnych wobec kobiet, których ciąża zakończyła się poronieniem.

Należyte poinformowanie o przysługujących pacjentce świadczeniach przez osoby sprawujące nad nią opiekę jest niezwykle istotne. Nieprzekazywanie tych informacji znacząco wpływa na pogorszenie i tak już dramatycznej sytuacji rodzin doświadczających poronień.

Tylko 6 zł za pierwszy miesiąc czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Prawo drogowe
Rząd chce zabierać prawo jazdy aż na 5 lat. Eksperci: to dyskryminacja
Prawo karne
Zabójstwa emerytek w Warszawie. Eksperci: działanie sprawców było zaplanowane
Sądy i trybunały
Spór o zamrożone wynagrodzenia sędziów. Jest ważny wyrok TSUE
Sądy i trybunały
Sędzia Krzysztof Wiak: Izbę Kontroli „broni” jej dotychczasowe orzecznictwo
Materiał Promocyjny
Zrównoważony rozwój: biznes między regulacjami i realiami
Oświata i nauczyciele
Nauczyciel jak każdy, powinien mieć płacone za nadgodziny. Przełomowa uchwała SN
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”