Oznaczenie uprawnienia „C" na recepcie przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept, który trafił we wtorek do konsultacji publicznych. Projekt związany jest z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 16 kwietnia 2020 r., które zapewnia kobietom w ciąży bezpłatny dostęp do leków.

Leki „C" będą finansowane z budżetu państwa z części pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia w formie dotacji przekazywanej do Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym samym nie uszczupla to kwoty przeznaczanej przez NFZ na refundację innych leków.

Czytaj także:

Jest projekt w sprawie bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży

Zdaniem farmaceutów, zmiana jest korzystna: - Nie spotkałem osoby, która nie chciałaby pomóc kobietom w ciąży. Projektowane nowe uprawnienie jest bardzo korzystne, nie tylko dla samych kobiet. Najbardziej widoczna będzie finansowa strona tej regulacji, a najważniejsza – zdrowotna. Truizmem jest, że zdrowe dzieci to zdrowe społeczeństwo, jednakże zdrowie dzieci ma także skutki ekonomiczne – komentuje mgr Mariusz Politowicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Jak widać, każda dodatkowa usługa lub pula leków, także wydawanych bezpłatnie, wymaga finansowania. Traktujemy ją zawsze jako inwestycję w zdrowie, a nie koszt. Podobnie powinny być traktowane choćby dyżury aptek, na które Ministerstwo Zdrowia nadal nie znalazło finansów, ani nawet nie znowelizowało nieżyciowych i niewykonalnych przepisów, które są generatorem problemów na linii roszczeniowe rady powiatów – zirytowani aptekarze – pacjenci – dodaje w mgr Politowicz w rozmowie z „Rzeczpospolitą".