Ziobro skarży TVN i TVN24 do KRRiT. W tle sprawa Mariki

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro oświadczył w czwartek, iż składa skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na telewizje TVN i TVN24. Jak wyjaśnił, chodzi o sposób relacjonowania przez te stacje orzeczeń sądów w sprawie Mariki M. oraz ataku na kierowcę ciężarówki pro-life.

Publikacja: 03.08.2023 13:48

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Rafał Guz

- Rzetelne i bezstronne przedstawianie rzeczywistości to podstawowe zadanie dziennikarzy i mediów. Niestety, tym zobowiązaniom wynikającym m.in. z prawa prasowego, nie sprostała w mojej ocenie stacja TVN i TVN24 - stwierdził Zbigniew Ziobro.

Ziobro ocenia relacje w TVN

Zdaniem ministra sposób relacjonowania przez te stacje orzeczeń sądów, które dotyczyły, w ocenie Ziobry, podobnych zdarzeń związanych z użyciem przemocy, podyktowanych względami ideologicznymi, wskazuje, że stacja ta "w sposób rażący łamie zasady bezstronnego relacjonowania wydarzeń".

Ziobro zarzucił, że kanały należące do grupy TVN poświęciły wiele uwagi, eksponując w sposób jednostronny aspekty ideologiczne sprawy Mariki M., natomiast całkowicie przemilczały sprawę umorzenie sprawy ataku na kierowcę ciężarówki pro-life.

- Nie może być tak, aby przestępcy dostawali sygnał, że jeżeli dopuszczą się pobicia właściwych osób, to jedna z wiodących telewizji będzie tę sprawę przemilczać - podkreślił szef MS.

Czytaj więcej

Ziobro wyciąga konsekwencje personalne za sprawę Mariki

Sprawa Mariki M.

Przypomnijmy, iż 24-letnia Marika M. usłyszała wyrok 3 lat pozbawienia wolności za usiłowanie rozboju.

Cała sytuacja miała miejsce w 2020 roku. Wówczas, w Poznaniu, odbywała się manifestacja jednej z organizacji LGBT. Według Ordo Iuris, "w geście sprzeciwu wobec promowania skrajnie lewicowych ideologii, Marika, wraz z trzema innymi osobami, usiłowała wyrwać kobiecie torbę w barwach logotypu ruchu LGBT".

Marika M. odsiedziała rok, bo minister sprawiedliwości uznał wyrok za "rozbój sądowy", podjął decyzję o udzieleniu przerwy w odbywaniu kary. Zapowiedział też skargę nadzwyczajną do SN, a także wyciągnięcie konsekwencji wobec sędziów i prokuratorów, którzy doprowadzili do skazania aktywistki.

"Jej skazanie za usiłowanie rozboju było bezzasadne. To granda! Sąd wtrącił młodą dziewczynę na 3 lata do więzienia, bo protestowała przeciwko promowaniu lewackiej ideologii i homoseksualizmu" - napisał Ziobro w mediach społecznościowych.

Słowa ministra spotkały się z ostrą krytyką części środowiska prawniczego oraz polityków opozycji.

Czytaj więcej

Atak na kierowcę ciężarówki pro-life: Te wyroki to skandal. Patologia wymaga reakcji

Atak na ciężarówkę fundacji Pro - Prawo do życia

Druga sprawa, o której mówił w czwartek Ziobro dotyczy ataku na ciężarówkę fundacji Pro - Prawo do życia, do którego doszło na ulicach Warszawy w ubiegłym roku. Zgodnie z opublikowanym w sieci nagraniem, sprawca miał rzucić czymś w samochód, a następnie otworzyć drzwi i próbować wyciągnąć z niego kierowcę.

Decyzją warszawskiego sądu postępowanie zostało umorzone – 26 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie w osobie sędziego Przemysława Dziewońskiego wydał wyrok w którym utrzymał w mocy wcześniejsze rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego w Warszawie stwierdzającego że bandycki napad na furgonetkę pro-life pobicie jego kierowcy nie stanowi przestępstwa i następnie umorzył postępowanie - przekazał we wtorek Ziobro.- Rzetelne i bezstronne przedstawianie rzeczywistości to podstawowe zadanie dziennikarzy i mediów. Niestety, tym zobowiązaniom wynikającym m.in. z prawa prasowego, nie sprostała w mojej ocenie stacja TVN i TVN24 - stwierdził Zbigniew Ziobro.

Ziobro ocenia relacje w TVN

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?