Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju - z około 20 tys. uniwersytetów badawczych na świecie wybiera tylko te, które wśród swoich absolwentów lub pracowników mają laureatów nagrody Nobla lub Medalu Fieldsa, a ich pracownicy mogą się pochwalić wysoką  liczbą publikacji  w czasopismach "Nature" czy "Science" oraz cytowań.  Uwzględnia się także wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

 

W tym roku po raz 15. najlepszą uczelnią świata został amerykański Harvard. Na drugim miejscu także amerykański Stanford, a na trzecim brytyjski Cambridge.

Autorzy rankingu podają dokładne miejsca uczelni tylko w przypadku pierwszej setki. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni. Przy każdej uczelni zamieszczony jest jednak wykres, na którym widać pozycję uczelni w poprzednich edycjach. Uniwersytet Warszawski utrzymał pozycję z ubiegłego roku, kiedy to  powrócił do czwartej setki po sporym spadku w latach 2014-2016. Natomiast Uniwersytet Jagielloński nieznacznie poprawił pozycję sprzed roku, ale na razie nie może marzyć o powrocie do  czwartej setki, w której klasyfikowano ją w latach 2004-2015.

Poza głównym rankingiem publikowana jest lista dodatkowa z miejscami od 501 do 1000. W tym roku znalazły się na niej 10 polskich  uczelni:  Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach , Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska.

Zobacz pełny ranking ARWU 2018