– Będziemy monitorować działanie tych przepisów – zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska podczas spotkania z dziennikarzami.

Czytaj także: MEN: niepełnosprawny uczeń ma prawo do indywidualnych zajęć

Od kilku dni głośno o problemie z edukacją indywidualną prowadzoną na terenie szkoły.

– W ubiegłym roku zostało wydane rozporządzenie, które mało precyzyjnie określa zasady indywidualnej pracy z dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności. W rezultacie wiele placówek uważa, że nauczanie indywidualne ma być prowadzone poza szkołą. Dla niektórych to doskonały pretekst, by usunąć dzieci wymagające wsparcia ze społeczności szkolnej – tłumaczy Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji Jaś i Małgosia wspierającej dzieci z autyzmem. Dodaje, że rozporządzenie miało wejść w życie już w 2017 r., ale na skutek sprzeciwu rodziców datę przesunięto o rok. – Przez ten czas przepisów jednak nie poprawiono – wyjaśnia Michałowicz.

Rodzice uczniów niepełnosprawnych rozpoczęli też zbiórkę podpisów pod petycją wzywającą ministerstwo, by jak najszybciej poprawiło przepisy. Podpisało się już ponad 73 tys. osób.

Postawione pod ścianą MEN ogłosiło, że priorytetem na ten rok będzie dążenie, by w miarę możliwości dziecko niepełnosprawne mogło się uczyć w grupie rówieśniczej. W każdym kuratorium oświaty powołano wizytatorów ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych.

Wyjaśnienia doczekała się także sprawa zatrudnienia nauczycieli specjalistów i rehabilitantów. Od września muszą pracować na podstawie umowy o pracę. To nie podoba się tym, którzy do tej pory współpracowali na podstawie umów cywilnoprawnych czy firma–firma z wieloma placówkami. Wielu nie chce przechodzić na etaty. Tracą więc zatrudnienie, a szkoły specjalistów.

Resort tłumaczy, że obostrzenia dotyczą tylko specjalistów na stanowiskach, na których wymaga się kwalifikacji pedagogicznych.

– Inni, jak fizjoterapeuci, mogą dalej pracować na podstawie innych umów – tłumaczy Zalewska. Zastrzega też, że jeśli w ciągu roku okaże się, iż przepisy przynoszą więcej szkody niż pożytku, jest gotowa się z nich wycofać. ©?

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ