Waloryzacja emerytur i rent to wyrównanie utraty wartości emerytury wynikającej z inflacji. Im wyższa inflacja, tym wyższa waloryzacja. W tym roku będzie wyjątkowo wysoka, bo inflacja emerycka za 2022 rok wyniosła aż 14,8 proc. Ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur poznamy po ogłoszeniu kolejnych danych GUS i ostatecznej decyzji rządu o poziomie waloryzacji emerytur, ale nie będzie on niższy.

Nie wszyscy jednak otrzymają świadczenia podwyższone o taki wskaźnik. W tym roku znów obowiązuje waloryzacja kwotowo-procentowa,  co gwarantuje minimalną podwyżkę w kwocie 250 zł brutto tj. 227,50 zł netto. Tylko osoby, które nie wypracowały emerytury minimalnej, nie dostaną takiej podwyżki. To osoby z tzw. emeryturami groszowymi, których w Polsce jest niemało, bo kilkaset tysięcy. Wysokość emerytury groszowej nie przekracza 1338,44 zł brutto.

Emerytom groszowym przysługują natomiast 13 i 14. emerytura, czyli dodatkowe świadczenia w roku, które wyniosą tyle, co minimalna emerytura czyli 1588,44 brutto o ile rząd, zwolni te świadczenia z podatku dochodowego). Trzynastka wpłynie w kwietniu, czternastka na przełomie sierpnia i września.

Dziennik "Fakt" wyliczył, ile emeryci i renciści otrzymają na konto pieniędzy z ZUS w marcu, czyli po waloryzacji, a ile wyniesie kwietniowy przelew wraz z "trzynastką", jeśli świadczenie to zostanie zwolnione z poboru podatku (tak jak w ubiegłym roku):

Emerytury po waloryzacji i z 13. świadczeniem

Emerytury po waloryzacji i z 13. świadczeniem

rp.pl

Zwaloryzowane emerytury i renty będą wypłacane przez ZUS  1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 marca. Trzynastki trafią jednym przelewem lub przekazem razem z kwietniową emeryturą w takich samych terminach. Osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny trzynastkę dostaną wraz z majową wypłatą.

Czytaj więcej

Trzynasta emerytura jednak niższa? Minister nie rezygnuje z podatku

Jak informuje "Fakt", świadczeniobiorcy,którzy dostają emerytury przekraczające 2 tys. 500 zł brutto, mogą liczyć na jeszcze jeden zastrzyk pieniędzy – zwrot nadpłaconego podatku. To efekt zmian wprowadzonych przez rząd w 2022 r. Od stycznia do czerwca 2022 r. obowiązywała 17 proc. stawka PIT, z kolei od lipca do grudnia 2022 r. – już 12 proc. Teraz seniorzy otrzymają pieniądze, które nadpłacali przez pierwsze pół roku. Taki zwrot wyniesie maksymalnie ok. 700 zł.

Czytaj więcej

Czternasta emerytura: PiS nie wypełni wyborczej obietnicy