- Wartości, którymi kierował się mój ojciec, to wolność, czyli swoboda podejmowania ryzyka dla Polski, dla świata, dla ludzi; solidarność, czyli łączenie ludzi poprzez szukanie pokoju, demokracji - mówił szef rządu.

- Krzewienie tych wartości - wolności i solidarności - ojciec pozostawił również nam. Wolność wyboru, ścieżki życiowej, aby upadł w tamtych czasach komunizm i rozkwitła wolna, niepodległa Rzeczypospolita - podkreślił Mateusz Morawiecki.

KPRM

Premier zadeklarował, że Kornel Morawiecki chciał, by Polska "była darem dla Polaków". - Na tej tabliczce wyryte zostało jego imię, ale jego życie, jego tworzenie, dzieło jego życia zostało na zawsze wyryte w historii, ale nie tylko historii - zostało wyryte w naszej rzeczywistości - powiedział.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Kornelowi Morawieckiemu było jednym z punktów obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Tablica została umieszczona pod pomnikiem "Wszystkich Współtwórców, Obrońców i Bohaterów Solidarności" na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej.

Kornel Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, założycielem i przewodniczącym "Solidarności Walczącej".

Po 1989 roku Morawiecki ubiegał się o fotel prezydenta kraju (w 2000 roku), dwa razy zgłaszał swoją kandydaturę na prezydenta, ale nie udało mu się zebrać wymaganej liczby podpisów (w 1990 i 2015 roku). W 2007 roku ubiegał się jako bezpartyjny o mandat senatora z list PiS.

W 2015 roku został posłem wchodząc do Sejmu z list Kukiz'15 (otwierał listę wyborczą Kukiz'15 w okręgu wrocławskim). Jako marszałek senior poprowadził pierwsze posiedzenie wybranego w wyborach z 2015 roku Sejmu. W 2016 roku rozstał się z klubem Kukiz'15 i założył partię Wolni i Solidarni, a także koło poselskie o tej samej nazwie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W październikowych wyborach Morawiecki miał być kandydatem PiS w 59. okręgu, obejmującym województwo podlaskie.

Zmarł 30 września. Miał 78 lat.

W uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego.