Jak podkreśla AP jest to pierwszy oficjalny komunikat władz Korei Południowej na temat wielkości północnokoreańskiego arsenału atomowego.

W poniedziałek, na forum parlamentu, Cho Myoung-gyon mówił, że liczba bomb atomowych, jakimi dysponuje Północ waha się od 20 do 60 - w ten sposób odpowiedział na pytanie jednego z posłów, wspierając się przy tym informacjami pozyskanymi przez południowokoreański wywiad.

Jak pisze AP minister mógł przez nieuwagę ujawnić informację o wielkości arsenału atomowego Korei Północnej.

Jego resort w komunikacie z wtorku podkreśla, że wypowiedź Cho nie oznacza, że Korea Południowa akceptuje Koreę Północną w roli mocarstwa nuklearnego i zapewnia, że Seul będzie nadal dążył do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna zobowiązała się do rozmów ws. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego w czasie szczytu w Singapurze z 12 czerwca w czasie którego przywódca Północy, Kim Dzong Un, spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Ostatnią próbę atomową Korea Północna przeprowadziła na początku września 2017 roku. Pjongjang poinformował wówczas, że zdetonował najpotężniejszą w historii swoich testów atomowych bombę wodorową.