Giertych omawiając wywiad, jakiego prezes NBP udzielił Tygodnikowi "Sieci" pisze, że "dla Glapińskiego oczywiste jest, że przyczyną tej afery była wola opozycji wprowadzenia w Polsce euro".

"Jak wiadomo prezes NBP tą walutą się brzydzi i staje dzielnie na przeszkodzie jej wprowadzeniu. Jego postawa uniemożliwia opozycji przyłączenie Polski do tej strefy euro, bo gdyby nie, to zaraz PO namówiłaby PiS i razem uzyskując większość konstytucyjną zdołaliby zlikwidować złotówkę, na której straży wiernie pan prezes Glapiński stoi" - ironizuje Giertych.

"Tak więc zdaniem prezesa NBP propozycja korupcyjna Marka Chrzanowskiego oraz plan przejęcia banków za złotówkę, to tylko element działania francusko-niemieckiego zmierzającego do jego obalenia" - dodaje były wicepremier.

Giertych ocenia następnie, że słowa te oznaczają iż "sytuacja prezesa Glapińskiego jest dramatyczna". "Ale najwyraźniej dobrze nie jest, skoro prezes NBP publicznie opowiada takie piramidalne bzdury" - dodaje.

Były wicepremier radzi też Glapińskiemu, by ten "przygotował się do zeznań", bo - jak dodaje - "ma wrażenie, że koncepcja spisku niemiecko-francuskiego może nie przekonać" prokuratury.

Czarnecki 7 listopada złożył w prokuraturze powiadomienie na temat rozmowy, jaką miał odbyć pod koniec marca z Chrzanowskim (właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku zarejestrował jej przebieg). W czasie rozmowy Chrzanowski sugerował mu zatrudnienie wskazanego przez siebie prawnika przy restrukturyzacji banku, zdaniem Czarneckiego miał też zasugerować, by wynagrodzenie prawnika wyniosło 40 mln zł. Chrzanowski ostrzegał też Czarneckiego, że istnieje plan przejęcia jego banku za złotówkę, którego autorem miał być Zdzisław Sokal, przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w KNF.