Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania Covid-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione – zakłada art. 10d, który do specustawy covidowej dodaje poselski projekt jej nowelizacji – głosi projekt nowelizacji specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Na stronie Sejmu pojawił się w środę. Zgłosili go posłowie PiS.

Krytycy projektu twierdzą, że proponowane przepisy zapewniłyby członkom rządu wyjście z kłopotliwej sytuacji. Agencja Reutersa w swojej depeszy przypomina o początkowym chwaleniu władz, które szybko zareagowały na rosnącą w Europie liczbę zakażeń, jednak później pojawiły się oskarżenia dotyczące zakupu sprzętu medycznego oraz organizacji wyborów prezydenckich, które ostatecznie nie doszły do skutku.

Reuters wskazuje również na ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, lidera rankingu zaufania w maju, który później spotkał się z wezwaniem do rezygnacji w związku z wątpliwościami dotyczącymi zakupu respiratorów i masek. Agencja przywołuje również nazwisko wicepremiera Jacka Sasina, który odpowiadał za przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenckich.

- To kolejne... propozycje, które mają chronić rządzących - powiedziała Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - To ma służyć Szumowskiemu, to ma służyć Sasinowi - dodaje.

Proponowane przez posłów PiS rozwiązanie miałoby obowiązywać względem sytuacji, które miało miejsce przed wejściem ustawy w życie.