Polityk był pytany o los piętnastu zawieszonych w prawach członków partii posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie poparli nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia, wprowadzającej m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego na eksport.

- Jest zawieszenie, nie wykluczenie. Zawieszenie nastąpiło po tym, gdy wbrew rekomendacji pana prezesa, która została oficjalnie wyłożona na klubie parlamentarnym, (posłowie) głosowali inaczej niż klub w sprawie ustawy o ochronie zwierząt i liczyli się z konsekwencjami. Te konsekwencje nastąpiły - odparł.

Czytaj także:
Berkowicz: Ustawa? Ani jedna norka na tym nie skorzysta

Szef Komitetu Wykonawczego PiS dodał, że ustawa, która jest teraz w Senacie, prawdopodobnie trafi do Sejmu nie wcześniej niż za dwa-trzy tygodnie.

- W Sejmie będziemy głosować nad poprawkami, które na pewno będą wniesione w Senacie, mamy takie informacje. Poza tym mamy plan, aby też kilka poprawek próbować wnieść w tej ustawie - powiedział Krzysztof Sobolewski dodając, że podczas głosowania nad ustawą w Sejmie zawieszeni posłowie będą mieli "okazję do rehabilitacji".

Jakie poprawki mógłby wnieść PiS? Sobolewski mówił, że "na pewno takie", które złagodzą "fałszywy przekaz", że do wchodzenia na prywatne posesje tylko na wsi będą uprawnione osoby "które tak naprawdę mogą być pierwszymi lepszymi z ulicy" albo przedstawiciele różnych stowarzyszeń.

- Takie uprawnienia wynikają z ustawy z 1997 r., więc to nie jest nic nowego. Ustawa, którą teraz przygotowaliśmy, zaostrzyła kryteria takich wejść, jeśli oczywiście jest podejrzenie, że gdzieś zwierzęta są traktowane mało humanitarnie - zaznaczył Sobolewski.

Polityk PiS dodał, że jego partia chce, by poprawką utworzyć Państwową Inspekcję Ochrony Zwierząt, która "miałaby takie uprawnienia" i która mogłaby kontrolować sytuację zwierząt także w gospodarstwach domowych w miastach.

Czy wchodzi w grę wydłużenie okresu vacatio legis w sprawie likwidacji uboju rytualnego na eksport, który zdaniem przedstawicieli środowisk rolniczych jest w obecnym kształcie ustawy zbyt krótki? - Nie mam takiej wiedzy, aby miało być wydłużane - oświadczył Krzysztof Sobolewski.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Pytany, czy senatorowie PiS będą głosować za ustawą szef Komitetu Wykonawczego partii stwierdził, że słowa, które wypowiedział na posiedzeniu klubu Jarosław Kaczyński obowiązują "zarówno posłów, jak i senatorów". - Tutaj nie ma rozróżnienia. (...) Oczekujemy, że przy tych wszystkich wątpliwościach zachowają się zgodnie z tym, co zostało powiedziane na klubie - dodał.