W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, wprowadzającą m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królika) i zakaz uboju rytualnego na eksport. Za zmianami głosowali wszyscy posłowie Lewicy, 176 posłów klubu PiS, 128 z KO, 2 z Koalicji Polskiej - PSL-Kukiz'15 i 2 niezrzeszonych. Cała Konfederacja oraz 38 posłów klubu PiS, 4 KO, 22 PSL-Kukiz'15 było przeciw. 18 osób wstrzymało się od głosu, 11 nie głosowało. Nowelizację odrzucili wszyscy posłowie Solidarnej Polski i dwóch z Porozumienia.

Dowiedz się więcej: Czy Zjednoczona Prawica jeszcze istnieje? Głos wicerzecznika PiS

Głosowanie wywołało kryzys w koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Marek Suski (PiS) mówił, że koalicji już nie ma. - Nasi koalicjanci zachowali się w sposób taki, który stawia obóz Zjednoczonej Prawicy w sytuacji być może konieczności realizacji rządu mniejszościowego - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 15 posłów Prawa i Sprawiedliwości zostało zawieszonych w prawach członków partii. Taką możliwość zapowiadał wcześniej szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Jarosław Gowin powiedział w Polsat News, że jest przekonany, iż w przyszłym tygodniu emocje opadną. - Nie ma żadnej innej koalicji, która mogłaby Polsce służyć tak dobrze, jak Zjednoczona Prawica - zauważył. 

- Jestem przekonany, że Polska potrzebuje całej Zjednoczonej Prawicy, a nie tylko dwóch trzecich. Rządzi arytmetyka - Zjednoczona Prawica nie ma większości bez któregokolwiek z partnerów - dodał lider Porozumienia. 

Zdaniem Gowina przedterminowe wybory byłyby „porażką w sensie dosłownym”. - Porażką, która odsunęłaby środowiska prawicowe od władzy na wiele, wiele lat. Doprowadziłoby to także do porażki w sensie moralnym - wyjaśniał.

- W ciągu dwóch tygodni wyjaśni się, czy Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin są w stanie sami osiągnąć kompromis. Jeżeli nie, być może pojawi się przestrzeń na inicjatywę pana prezydenta Andrzeja Dudy - dodał były wicepremier.

Wcześniej, przed wizytą Gowina w Polsat News, Porozumienie opublikowało na Twitterze oświadczenie w sprawie ustawy „Piątka dla zwierząt”. Podkreślono w nim, że ugrupowanie Jarosława Gowina „zdecydowanie popiera działania zmierzające do poprawy losu zwierząt hodowlanych w Polsce”.

„Niezależnie od szlachetnych intencji wnioskodawców w ustawie pojawiły się jednak przepisy zbyt daleko idące, sprzeczne z zasadą wolności gospodarczej oraz niezapewniające dostatecznej ochrony interesów polskich rolników i Skarbu Państwa. Dlatego nie mogliśmy poprzeć tej ustawy w zaproponowanym przez wnioskodawców brzmieniu. Naszym zdaniem nieakceptowalne jest zastosowanie zbyt krótkiego vacatio legis, które doprowadzi do bankructwa setek polskich, rodzinnych firm z branży rolniczej. Jest to tym bardziej niedopuszczalne w dobie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią COV1D-19” - czytamy w oświadczeniu. 

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

„W naszej ocenie ustawa nie chroni w sposób dostateczny również interesów skarbu państwa, gdyż naraża polskich podatników na konieczność ponoszenia ciężaru wypłat” - podkreślono, zaznaczając, że „Porozumienie Jarosława Gowina wyraża gotowość do udziału w dalszych pracach nad zracjonalizowaniem przepisów ustawy”.