Na początku tygodnia prezydenci Rosji i Białorusi spotkali się w Soczi. Władimir Putin zapowiedział, że Moskwa udzieli Mińskowi pożyczki państwowej w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Dwie trzecie środków z pożyczki Rosja ma wysłać Białorusi do końca roku, pozostałą część - w 2021 r.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaznaczał, że część pożyczki zostanie przeznaczona na refinansowanie starych długów, a część - na nowe fundusze.

Czytaj także: Morawiecki mówi w Wilnie o miliardzie euro dla Białorusi

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow mówił, że pożyczka pomoże państwu i jego podmiotom wywiązać się ze zobowiązań oraz zapewni stabilizację finansową Białorusi.

W niedzielę cytowany przez rosyjską agencję TASS minister poinformował, że ok. 330 mln dolarów z pożyczki Białoruś przeznaczy na spłatę zadłużenia wobec Gazpromu.

Informacja jest zgodna z przewidywaniami Aleksieja Awdonina, analityka Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych, który w rozmowie z RIA Nowosti mówił, że środki pieniężne otrzymane z Rosji najprawdopodobniej w części zostaną przeznaczone na refinansowanie wcześniej otrzymanych przez Białoruś rosyjskich kredytów, w tym na spłatę długu za rosyjski gaz.

Awdonin mówił, że rosyjski kredyt prawdopodobnie nie jest przeznaczony na wsparcie gospodarki kraju i eliminację bieżących problemów, a także podkreślał, że to schemat, który był wykorzystywany już wiele razy.

Zagraniczny dług Białorusi przekracza 37 mld dol.