Czy Joe Biden powinien zrezygnować ze startu w wyborach? Wyniki sondażu jednoznaczne

ABC News i Washington Post publikują wyniki badania Ipsos, w którym Amerykanów spytano o to, czy Joe Biden powinien wycofać się ze startu w wyborach prezydenckich.

Aktualizacja: 11.07.2024 13:47 Publikacja: 11.07.2024 13:29

Joe Biden i Kamala Harris

Joe Biden i Kamala Harris

Foto: REUTERS/Elizabeth Frantz

Z sondażu wynika, że 67 proc. Amerykanów chciałoby, aby Biden wycofał się z wyborów prezydenckich.

Sondaż: Nawet zwolennicy Joe Bidena chcą, by wycofał się z wyborów

Wycofania się prezydenta z udziału w wyborach chce 62 proc. wyborców Partii Demokratycznej i skłaniających się ku głosowaniu na Partię Demokratyczną wyborców niezależnych.

Czytaj więcej

Elon Musk pisze o starzejącym się mózgu. "Dziwne, że funkcjonuje". Aluzja do Joe Bidena?

Co więcej — nawet 54 proc. badanych deklarujących, że są zwolennikami Joe Bidena chce, aby zrezygnował on ze startu w wyborach prezydenckich. Wycofania się Bidena z wyborów chce 49 proc. Afroamerykanów, 73 proc. wyborców Partii Republikańskiej i 77 proc. wyborców, którzy mają niechętny stosunek do Bidena.

Z sondażu wynika, że Joe Biden przegrywa dziś 1 punktem procentowym z Donaldem Trumpem jeśli chodzi o poparcie wyborców w USA. Tymczasem wiceprezydent USA, Kamala Harris, w pojedynku z Trumpem wygrywa uzyskując 49 proc. wskazań (przy 46 proc. wskazań dla Trumpa.

Z sondażu wynika też, że 85 proc. respondentów uważa, że Joe Biden — najstarszy w historii kandydat, który ma zamiar ubiegać się o prezydenturę - jest w zbyt zaawansowanym wieku, by starać się o drugą kadencję. W przypadku Trumpa takiego zdania jest 60 proc. badanych (Trump ma 78 lat).

Apele o wycofanie się Joe Bidena wyborów po debacie, którą przegrał z Donaldem Trumpem

Apele do Joe Bidena o wycofanie się z wyborów pojawiły się po tym, jak w czasie organizowanej przez CNN debaty prezydenckiej z Donaldem Trumpem Biden wyraźnie przegrał - urzędujący prezydent USA mówił cichym, zachrypniętym głosem, gubił wątek, wypowiadał się niewyraźnie. Biden tłumaczył potem, że był zmęczony dwoma podróżami do Europy, a przedstawiciele Białego Domu podawali, że przed debatą przeszedł przeziębienie.

Mimo tych wyjaśnień w środowisku Partii Demokratycznej zaczęły pojawiać się apele, by 81-letni Biden zrezygnował ze startu w wyborach. W środę była przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi wezwała Bidena, by jeszcze raz przemyślał swój start w wyborach, a George Clooney, aktor i znany sympatyk Partii Demokratycznej na łamach „New York Times” przekonywał, że z Bidenem jako kandydatem jego partia przegra nie tylko wybory prezydenckie, ale też utraci większość w Senacie i nie odzyska jej w Izbie Reprezentantów.

Więcej informacji wkrótce

Z sondażu wynika, że 67 proc. Amerykanów chciałoby, aby Biden wycofał się z wyborów prezydenckich.

Sondaż: Nawet zwolennicy Joe Bidena chcą, by wycofał się z wyborów

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Biden zapowiada powrót na szlak kampanii. "Wiemy, dokąd prowadzi nas Trump"
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Nieoficjalnie. Obywatel Niemiec skazany na śmierć na Białorusi
Polityka
Ursula von der Leyen zapowiada korekty. "Wszyscy mamy poczucie, że UE potrzebuje zmian"
Polityka
Przemysław Wipler o zatrzymaniu Romanowskiego: Nie zostawia się kolegów
Polityka
Joe Biden coraz poważniej myśli o wycofaniu się. Demokraci: To kwestia czasu