Tajny list Viktora Orbána do przywódców państw UE. Co premier Węgier napisał po wizycie w Rosji?

Po odwiedzeniu Kijowa i Moskwy premier Węgier Viktor Orbán napisał tajny list do przywódców państw UE, w którym m.in. relacjonował przebieg swych rozmów z Władimirem Putinem - donosi rosyjskojęzyczny portal.

Aktualizacja: 11.07.2024 06:13 Publikacja: 09.07.2024 14:02

Premier Węgier Viktor Orbán złożył wizyty w Kijowie i Moskwie

Premier Węgier Viktor Orbán złożył wizyty w Kijowie i Moskwie

Foto: REUTERS/Evgenia Novozhenina

Agencja Bloomberg podała, że widziała datowany na 5 lipca list, w którym Viktor Orbán informował przywódców krajów Unii Europejskiej, że podczas wizyt na Ukrainie i w Rosji nie wyrażał żadnych opinii w imieniu UE.

Czytaj więcej

Kaczyński komentuje wizytę Orbána w Moskwie. "Pozostaje naszym sojusznikiem"

Tajny list Viktora Orbána do przywódców państw UE

Szczegóły dotyczące pisma opublikował rosyjskojęzyczny portal Current Time z redakcją w Pradze, utworzony przez Radio Wolna Europa i Głos Ameryki, finansowany przez Kongres USA. Węgierski premier wysłał list po tym, jak wyleciał z Moskwy i był w drodze do Chin.

Portal podał, że autentyczność dokumentu potwierdziło dwóch europejskich urzędników. W piśmie Orbán miał napisać, że w Kijowie i Moskwie nie wypowiadał się w imieniu Unii, lecz jedynie chciał poznać stanowiska obu walczących stron. Według redakcji, szef węgierskiego rządu oszczędnie opisał stanowisko prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, więcej miejsca poświęcając poglądom prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wojna Rosji z Ukrainą. Władimir Putin ma uważać, że czas działa na niekorzyść Kijowa

Z relacji Orbána miało wynikać, iż rosyjskie władze są przekonane, że na wojnie z Ukrainą czas nie działa na korzyść Kijowa, lecz Moskwy. W rozmowie z Orbánem Putin miał nie wspomnieć o stratach wojsk rosyjskich na froncie, lecz dużo mówić o wyliczeniach dotyczących strat sił ukraińskich. Straty te, według strony rosyjskiej, miałyby wynosić 40-50 tys. osób miesięcznie. Dla porównania, Zełenski mówił, że w ciągu pierwszych dwóch lat wojny zginęło 31 tys. ukraińskich żołnierzy. Zdaniem USA były to znacznie zaniżone szacunki, a ukraińskie straty przekraczają 170 tys. wojskowych.

Czytaj więcej

Spotkanie Putin-Orbán. Prezydent Rosji chce poznać stanowisko UE ws. Ukrainy

Według portalu, premier Węgier napisał, iż prezydent Rosji był zaskoczony, że prezydent Ukrainy odrzucił tymczasowe zawieszenie broni. Orbán wskazywał na konieczność zawieszenia broni na konferencji prasowej z Zełenskim w Kijowie. W późniejszym wywiadzie prezydent Ukrainy mówił, że Rosja mogłaby wykorzystać okres zawieszenia broni do gromadzenia sił na terenach okupowanych przez wojska rosyjskie. Z listu węgierskiego premiera wynika, że również Kreml obawia się, że Kijów mógłby wykorzystać zawieszenie broni do wzmocnienia się.

Porozumienie pokojowe z Ukrainą - co uważa prezydent Rosji?

W omawianym przez rosyjskojęzyczny portal liście Viktor Orbán miał napisać też, że Moskwa i Kijów są gotowe do negocjacji tylko przy udziale obu stron. Władimir Putin ma przy tym uważać porozumienie stambulskie z pierwszej połowy 2022 r. za istotne i mogące stanowić podstawę przyszłych porozumień. Rosja ma też rozważać "chińsko-brazylijski plan pokojowy".

Według Orbána, czytamy w tekście Current Time, Władimir Putin nie odpowiedział bezpośrednio na pytanie dotyczącego jego stosunku do tzw. formuły pokojowej Zełenskiego oraz szczytu dotyczącego Ukrainy, który w czerwcu odbył się w Szwajcarii (Rosja nie była zaproszona).

W liście Orbán ma konkludować, że w sprawie wynegocjowania porozumienia między Rosją a Ukrainą inicjatywę musi przejąć Europa, ponieważ w najbliższym czasie Stany Zjednoczone będą zajęte kampanią przed wyborami prezydenckimi. Premier Węgier miał ostrzec, że jeżeli się to nie uda, to "w ciągu najbliższych dwóch miesięcy będziemy świadkami bardziej dramatycznych strat i wydarzeń militarnych na linii frontu niż kiedykolwiek wcześniej".

Agencja Bloomberg podała, że widziała datowany na 5 lipca list, w którym Viktor Orbán informował przywódców krajów Unii Europejskiej, że podczas wizyt na Ukrainie i w Rosji nie wyrażał żadnych opinii w imieniu UE.

Tajny list Viktora Orbána do przywódców państw UE

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kamala Harris na prezydenta? „Reakcja sponsorów jednoznacznie pozytywna”
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Co się stanie z pieniędzmi na kampanię Joe Bidena? Do przejęcia jest 91,2 mln dolarów
Polityka
Kreml reaguje na wycofanie się Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego
Polityka
Republikanie wzywają Joe Bidena do rezygnacji ze stanowiska
Polityka
Kto powinien stanąć do walki z Donaldem Trumpem? Joe Biden przedstawia kandydaturę