Wyniki wyborów europejskich we Włoszech: Giorgia Meloni rośnie w siłę

Bracia Włosi premier Włoch, Giorgii Meloni, wygrali wybory do Parlamentu Europejskiego we Włoszech.

Publikacja: 10.06.2024 09:31

Giorgia Meloni

Giorgia Meloni

Foto: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

Wynik Braci Włochów w wyborach do Parlamentu Europejskiego umacnia tę formację zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej — zauważa Reuters.

Prognoza podziału miejsc w Parlamencie Europejskim w latach 2024-2029

Prognoza podziału miejsc w Parlamencie Europejskim w latach 2024-2029

PAP

Wyniki wyborów europejskich: Bracia Włosi poprawiają wynik w porównaniu do wyborów z 2022 roku

Po zliczeniu niemal 100 proc. głosów Bracia Włosi uzyskują 28,8 proc. głosów w wyborach, a więc o 2,8 punktu proc. więcej niż w wyborach do włoskiego parlamentu w 2022 roku. Po tamtych wyborach premierem została Giorgia Meloni.

Czytaj więcej

Wyniki wyborów do PE. Kto otrzymał najwięcej głosów? (LISTA)

- Jestem dumna, że Włochy będą reprezentowane w G7, w Europie, przez najsilniejszy ze wszystkich rządów. To jest coś, co nie zdarzyło się w przeszłości, ale zdarza się dziś, to satysfakcja i wielka odpowiedzialność - powiedziała w nocy z niedzieli na poniedziałek Meloni.

Opozycyjna, centrolewicowa Partia Demokratyczna zdobyła we Włoszech 24 proc. poparcia. Populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd zdobył 9,9 proc. głosów — to najgorszy wynik tej formacji w wyborach ogólnokrajowych od momentu powstania tej partii w 2009 roku.

Wybory pokazały, że poparcie dla centroprawicowej koalicji, na czele której stoi Meloni, wzrosło do ponad 47 proc. z 43 proc. jakie koalicja ta uzyskała w 2022 roku.

Czytaj więcej

Wyniki wyborów europejskich na Węgrzech: Pierwsza porażka Viktora Orbána

- Jestem dumna, że większość rządząca w tym kraju jest w stanie rosnąć. To dla mnie ekstremalnie ważne (...). Komunikat od Włoch brzmi: „Idźcie naprzód”... i jeśli to możliwe z większą determinacją - powiedziała Meloni.

Forza Italia, partia założona przez Silvio Berlusconiego, która tworzy koalicję z Braćmi Włochami, zdobyła w wyborach 9,7 proc. głosów, a Liga — 9,1 proc.

28,8 proc.

Takie poparcie uzyskali Bracia Włosi w wyborach do PE

Partia Meloni wywodzi się z formacji neofaszystowskiej, ale obecna premier Włoch złagodziła wizerunek partii i zaczęła kreować siebie jako pomost między centroprawicowym mainstreamem a jej konserwatywnym obozem.

Wyniki wyborów europejskich: Mandat dla aktywistki siedzącej w węgierskim więzieniu

Sukces w wyborach we Włoszech odniosła także rywalka Meloni, Elly Schlein, liderka Partii Demokratycznej, która w 2022 roku uzyskała w wyborach jedynie 19 proc. poparcia, a w wyborach do PE znacząco poprawiła swój wynik. 

Zieloni i Sojusz Lewicy uzyskali 6,8 proc. poparcia. Mandat europarlamentarzysty uzyskała Ilaria Salis, zatrzymana na Węgrzech włoska aktywistka, która od roku siedzi w areszcie za domniemany atak na skrajnie prawicową bojówkę. 

Frekwencja w wyborach do PE wyniosła poniżej 50 proc. - co jest rekordowo niskim wynikiem w kraju, w którym frekwencja wyborcza była zazwyczaj wysoka.

Wynik Braci Włochów w wyborach do Parlamentu Europejskiego umacnia tę formację zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej — zauważa Reuters.

Wyniki wyborów europejskich: Bracia Włosi poprawiają wynik w porównaniu do wyborów z 2022 roku

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Koreańczycy wierzą, że sprzedadzą Polsce więcej czołgów. Wskazują datę
Polityka
Brytyjski miliarder popierał torysów. Zmienił zdanie, gdy Partia Pracy idzie po władzę
Polityka
Żołnierz USA poznał Rosjankę w Korei Płd. Teraz spędzi prawie cztery lata w rosyjskim więzieniu
Polityka
Joe Biden otwiera drogę do USA setkom tysięcy nielegalnych imigrantów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Marine Le Pen poprowadzi Francję ku bankructwu?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży