Niespodziewany wynik wyborów w Krakowie. Tego nie przewidział żaden sondaż

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej zwyciężył w pierwszej turze wyborów na prezydenta Krakowa. Za dwa tygodnie zmierzy się z kandydatem, który otrzymał o 11 p. proc. mniej.

Publikacja: 07.04.2024 21:53

Aleksander Miszalski

Aleksander Miszalski

Foto: PAP/Art Service

W żadnym przedwyborczym sondażu Miszalski nie zajął pierwszego miejsca. Faworytem był dotychczas Łukasz Gibała, były poseł Platformy Obywatelskiej, a następnie Ruchu Palikota.

11 punktów procentowych przewagi

Jak wynika z sondażu exit poll Ipsos przygotowanego dla Polsatu, TVN i TVP, Miszalski zdobył 39,4 proc. głosów mieszkańców Krakowa . Gibała, który startuje z komitetu Kraków dla mieszkańców, otrzymał według wstępnych sondaży 28,4 proc. Łukasz Kmita (KW Prawo i Sprawiedliwość), otrzymał 14,7 proc. głosów, Andrzej Kulig (KWW Andrzeja Kuliga "Ku Przyszłości") - 8,3 proc., Konrad Berkowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) - 5,6 proc., Rafał Komarewicz (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga) - 2,5 proc., a Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa) - 1,1 proc.

Sposób uprawiania kampanii polegający na antagonizowaniu mieszkańców nie przypadł krakowianom do gustu

Aleksander Miszalski

- Sondaże sondażami, ale na końcu liczy się rozmowa z wyborcami. Spotkania z nimi na ulicy, przedstawienie założeń programowych. Krakowianie są świadomymi wyborcami, głosują rozsądnie i niekoniecznie na tych kandydatów, którzy idą w promocję i marketing – powiedział portalowi Interia Miszalski. - Krakowianie nie chcą się kłócić. Sposób uprawiania kampanii polegający na antagonizowaniu mieszkańców nie przypadł krakowianom do gustu – dodał.

Druga tura bez populizmu i radykalizmu

W drugiej turze, która odbędzie się 21 kwietnia, Aleksander Miszalski zmierzy się z Łukaszem Gibałą. Jaki pomysł na kampanię ma polityk PO?

Czytaj więcej

Polska samorządowa. Pozostajemy w cieniu wyborów parlamentarnych

- Pomysł jest taki, że nadal będziemy rozmawiać z mieszkańcami i próbowali ich przekonać do tego rozsądnej zmiany, zmiany niekonfliktowej, nieantagonizującej, nastawioną na współpracę, a nie na populizm i radykalizm - zapowiedział.

W żadnym przedwyborczym sondażu Miszalski nie zajął pierwszego miejsca. Faworytem był dotychczas Łukasz Gibała, były poseł Platformy Obywatelskiej, a następnie Ruchu Palikota.

11 punktów procentowych przewagi

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Nowe nagranie Tomasza Mraza. Marcin Romanowski: Mateusz Morawiecki chce zostać liderem łże-prawicy
Polityka
Krzysztof Jurgiel odchodzi z PiS. Opublikował pismo do Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Polska wprowadza restrykcje dla dyplomatów z Rosji. Sikorski: Poważne ostrzeżenie
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Roman Giertych, wróg numer jeden PiS i największy ból głowy Jarosława Kaczyńskiego
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Polityka
Morawiecki pytany o Fundusz Sprawiedliwości. Brudziński nawiązuje do serialu "Ranczo"
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?