Słowacja. Liberalny dyplomata wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich

W niedziele rano ogłoszono wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich na Słowacji. Wygrał ją były minister spraw zagranicznych Ivan Korčok przed byłym premierem Peterem Pellegrinim.

Aktualizacja: 24.03.2024 08:12 Publikacja: 23.03.2024 23:32

Peter Pellegrini i Ivan Korčok

Peter Pellegrini i Ivan Korčok

Foto: PAP/EPA

W sobotę dyplomata Ivan Korčok zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Słowacji, zdobywając 42,51 proc. głosów. W decydującej drugiej turze, która odbędzie się 6 kwietnia, Korčok zmierzy się z przewodniczącym parlamentu i szefem partii rządzącej Hlas-SD Peterem Pellegrinim. Otrzymał 37,02 proc. głosów. Tak wynika z danych Słowackiego Urzędu Statystycznego opublikowanych po zliczeniu głosów ze wszystkich okręgów wyborczych.

Sojusznik słowackiego populistycznego premiera Roberta Fico, przewodniczący parlamentu i były premier Peter Pellegrini oraz prounijny liberalny były minister spraw zagranicznych Ivan Korčok, wspierany przez opozycję, spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich na Słowacji.

Pellegriniego wspiera populistyczny premier Robert Fico, który kwestionuje suwerenność Ukrainy. Korčok jest zdecydowanie proukraiński, podobnie jak ustępująca prezydent Zuzana Čaputová, krytyczka rządu, która zdecydowała się nie ubiegać o drugą kadencję.

Ostateczne rozstrzygnięcie będzie miało miejsce w  drugiej turze, która odbędzie się 6 kwietnia, ponieważ ani Pellegrini, ani Korčok zgodnie z przewidywaniami nie zdobyli wymaganych ponad 50 procent głosów.

Prezydent Słowacji gratuluje. Życzy „uczciwej i cywillizowanej” kampanii

Korčok będzie starał się przed drugą turą dotrzeć do wyborców z innej części spektrum politycznego. Pellegrini zadeklarował z kolei, że będzie rozmawiał z kandydatami, którzy ponieśli porażkę w pierwszej turze. 

Ustępująca prezydent Słowacji Zuzana Čaputová pogratulowała Korčokowi i Pellegriniemu. Mówi, że chciałaby, aby nadchodząca kampania była uczciwa i cywilizowana.

Wybory na Słowacji. Sondaże przewidywały II turę

Prognozy agencji Median SK dla RTVS pokazywały, że Peter Pellegrini prawdopodobnie zdobędzie 34,3 proc. głosów w pierwszej turze. Ivan Korčok miałby zdobyć prawdopodobnie 34,9 proc. głosów.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie na Słowacji. Czy prorosyjski obóz uzyska pełnię władzy?

W prognozach Median SK były szef Sądu Najwyższego Stefan Harabin zajął trzecie miejsce.

Wybory na Słowacji. Obaj kandydaci zapewniają o przywiązaniu do Unii i NATO

Po oddaniu głosu Pellegrini zapewnił, że Słowacja pozostanie zakotwiczona w Unii Europejskiej i NATO po wyborach. „Nawet jeśli mówimy o bardziej suwerennej polityce zagranicznej, nie oznacza to, że kurs słowackiej polityki zagranicznej powinien się zmienić” – dodał.

Korčok, który w przypadku wyboru prawdopodobnie spotkałby się z ostrym sprzeciwem ze strony rządu Roberta Fico, powiedział, że dla nowego prezydenta ważne jest, aby wyborcy dali mu  silny mandat.

Zuzana Čaputová powiedziała dziennikarzom, że ma nadzieję, że jej następca „będzie dobrze reprezentować nasz kraj za granicą”.

Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem
Polityka
W razie wojny z Iranem Izrael zostanie sam. Zaskakujące deklaracje USA i Europy