Władimir Kara-Murza: Aleksiej Nawalny był osobistym więźniem Putina

Jedno wiem dokładnie i na pewno – Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za śmierć Aleksieja Nawalnego. Bo Aleksiej był jego osobistym więźniem - napisał Władimir Kara-Murza, odsiadujący 25-letni wyrok za "fałszywki" na temat rosyjskiej armii.

Publikacja: 20.02.2024 22:48

Aleksiej Nawalny i Władimir  Kara-Murza

Aleksiej Nawalny i Władimir Kara-Murza

Foto: X/Nexta

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 727

Według oficjalnych informacji Aleksiej Nawalny zmarł w piątek 16 lutego w kolonii karnej na wschodzie Rosji, gdzie odbywał wieloletni wyrok więzienia. O śmierci Nawalnego poinformował departament Federalnej Służby Więziennej dla Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Rosyjskie służby twierdzą, że Nawalny zasłabł po spacerze, stracił przytomność i już jej nie odzyskał, mimo - jak utrzymują - szybkiej pomocy medycznej.

Wielu zachodnich polityków, w tym z Wielkiej Brytanii, USA i państw Unii Europejskiej,   otwarcie oskarża Putina o odpowiedzialność za śmierć Nawalnego w więzieniu.

Władimir Kara-Murza o Putinie: Przez 25 lat swojej władzy niesie śmierć

Kara-Murza o śmierci Nawalnego dowiedział się z więziennego radiowęzła. Choć, przyznał, nie zna szczegółów tego, co zaszło w kolonii karnej, jest pewien, że  to Putin odpowiada za śmierć opozycjonisty.

"Ponieważ Aleksiej był jego osobistym więźniem. I tylko na jego osobiste rozkazy mogli działać truciciele z  FSB; śledczy, prokuratorzy i sędziowie, którzy rozpatrywali sprawy i wyroki; wysocy urzędnicy więzienni, którzy stworzyli warunki do tortur" - napisał Kara-Murza.

Zauważył też, przywołując wojny w Czeczenii, Gruzji, Syrii i na Ukrainie, a także zamachy terrorystyczne w Teatrze na Dubrowce czy w Biesłanie,  że przez 25 lat swojej władzy Putin niesie śmierć.

"Umierają najlepsi – najodważniejsi, najbardziej szczerzy, najbardziej troskliwi. I tylko mściwy, tchórzliwy, chciwy starzec wciąż trzyma się w śmiertelnym uścisku, niszcząc każdego, w kim widzi zagrożenie dla swojej władzy" - pisze więzień reżimu Putina.

Odsiadujący wyrok ćwierć wieku więzienia Kara-Murza został w 2013 roku skazany  za zdradę stanu, rozpowszechnianie fałszywych informacji o armii rosyjskiej oraz współpracę z „niepożądaną organizacją".

Świat obawia się o jego los Władimira Kara-Murzy

42-letni Kara-Murza, posiadający także obywatelstwo brytyjskie,  to jeden z najsłynniejszych krytyków Kremla, a osobiście Władimira Putina.

Po śmierci Aleksieja Nawalnego w rosyjskim więzieniu władze francuskie wezwały do ​​natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych w Rosji bez żadnych warunków wstępnych..

„Francja jest zaniepokojona stanem zdrowia Władimira Kara-Murzy” – stwierdziło we wtorkowym oświadczeniu francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W 2015 roku Kara-Murza, podobnie jak później Nawalny, został poddany próbom otrucia — dwukrotnie  – choć w jego przypadku, według dostępnych danych, nie chodziło o zatrucie Nowiczoka. Zatrucie bardzo odbiło się na zdrowiu polityka, a Kara-Murza już w areszcie wielokrotnie skarżył się na  stan zdrowia i odmowę opieki medycznej ze strony władz więziennych.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki